Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Śmiertelny wypadek.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Wschód skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Michałowi K. o spowodowanie, poprzez umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wypadku drogowego w wyniku którego kierujący pojazdem marki Kia Ceed doznał licznych obrażeń całego ciała skutkujących jego śmiercią.

W dniu 28 grudnia 2012 roku w godzinach porannych na skrzyżowaniu Alei Powstania Warszawskiego z ulicą Sądową miał miejsce wypadek drogowy w którym uczestniczyły samochody marki Toyota Avensis, Kia Ceed oraz Ford Modeno.

Kierujący pojazdem Toyota Avensis Michał K. jechał ulicą Sądową a następnie nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu samochodem marki Kia Ceed wjechał na Aleję Powstania Warszawskiego. W wyniku tego manewru kierujący pojazdem Kia Ceed zmuszony był podjąć manewry obronne mające na celu uniknięcie zderzenia w tym celu gwałtownie zmienił kierunek jazdy na lewy skrajny  pas ruchu co doprowadziło do utraty przez niego panowania nad kierowanym pojazdem oraz zjechanie poza lewą krawędź jezdni a następnie uderzenia w słup trakcji komunikacji publicznej. W następstwie uderzenia pojazdu Kia Ceed zaczął się obracać a kierujący został wyrzucony na zewnątrz pojazdu. Obracający się pojazd Kia Ceed miał ponadto kontakt z jadącym prawidłowo pojazdem marki Ford Modeno.

W wyniku doznanych obrażeń kierujący samochodem marki Kia Ceed po przewiezieniu do szpitala zmarł.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego w tym opinii biegłego do spraw technicznej i kryminalistycznej rekonstrukcji wypadków drogowych ustalono, iż także pokrzywdzony poruszający się z prędkością wyższą niż administracyjnie dozwolona przyczynił się do zaistnienia zdarzenia, jednak to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez wjazd na środkowy pas ruchu przez kierującego samochodem marki Toyota Avensis Michała K. doprowadziło do zaistnienia wypadku.

Czyn zarzucany oskarżonemu zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Aktualności