Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

03.07.2017 Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej w Wieliczce

Prokuratura Rejonowa w Wieliczce skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Robertowi D., któremu zarzucono, że w dniu 2 kwietnia 2017 roku w Skawinie:
  1. działając w zamiarze zaboru w celu przywłaszczenia pieniędzy w nieustalonej kwocie użył przemocy wobec pokrzywdzonego, polegającej na biciu go rękami po całym ciele, szarpaniu za koszulę i gryzieniu, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na obronę pokrzywdzonego oraz interwencję osoby trzeciej, przy czym czyn ten miał charakter chuligański albowiem podejrzany działał publicznie, bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego, tj. o przest. z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 280 § 1 k.k. w zw. z art. 57 a k.k.
  2. w tym samym miejscu i czasie jak w pkt. 1 groził ratownikom medycznym pozbawieniem życia, która to groźba z uwagi na sposób i okoliczności jej wypowiadania wzbudziła w zagrożonych uzasadnioną obawę, że będzie spełniona tj. o przest. z art. 190 § 1 k.k
  3. .w tym samym miejscu i czasie jak w pkt, I poprzez uderzanie rękami w klatkę piersiową, naruszył nietykalność cielesną pracownika Pogotowia Ratunkowego w Skawinie - podczas i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych, przy czym czyn ten miał charakter chuligański albowiem podejrzany działał publicznie, bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego, tj. o przest. z art. 222 § 1 k.k. w zw. z art. 57 a k.k.
  4. w tym samym miejscu i czasie jak w pkt. I użył wobec pracowników Pogotowia Ratunkowego w Skawinie - słów powszechnie uznawanych za obelżywe, podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych, przy czym czyn ten miał charakter chuligański albowiem podejrzany działał publicznie, bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego, tj. o przest. z art. 226 § 1 k.k. w zw. z art. 57 a k.k.
  5. w tym samym miejscu i czasie jak w pkt. 1 poprzez uderzenie głową rozbił szybę w tylnych drzwiach ambulansu, w wyniku czego powstały starty w wysokości 2046,97 złotych na szkodę Pogotowia Ratunkowego w Skawinie, przy czym czyn ten miał charakter chuligański albowiem podejrzany działał publicznie, bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego tj. o przest. z art. 288 § 1 k.k. w zw. z art. 57a k.k.
  6. w tym samym miejscu i czasie jak w pkt. i poprzez szarpanie i kopnięcie w lewe udo naruszył nietykalność cielesną funkcjonariusza Policji, podczas i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych, przy czym czyn ten miał charakter chuligański albowiem podejrzany działał publicznie, bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego tj. o przest. z art. 222 § 1 k.k. w zw. z art. 57a k.k.
  7. w tym samym miejscu i czasie jak w pkt. 1 używał wobec funkcjonariuszy Policji, słów powszechnie uznawanych za obelżywe podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych, przy czym czyn ten miał charakter chuligański albowiem podejrzany działał publicznie, bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego tj. o przest. z art. 226 § 1 k.k. w zw. z art. 57a k.k.
  8. w tym samym miejscu i czasie jak w pkt. 1 groził funkcjonariuszom Policji, pozbawieniem życia w celu zmuszenia wymienionych do zaniechania podjętej przez nich prawnej czynności służbowej, przy czym czyn ten miał charakter chuligański albowiem podejrzany działał publicznie, bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego, tj. o przest. z art. 224 § 2 k.k. w zw. z art. 57a k.k.

 

Jak ustalono, tego dnia oskarżony napadł na mężczyznę, który szedł do pracy, żądając od niego pieniędzy, a gdy pokrzywdzony oświadczył, że ich nie posiada zaczął go szarpać i bić po całym ciele. Pokrzywdzonemu udało się obronić przed tym atakiem, pomogła mu w tym przypadkowa osoba, wówczas oskarżonemu udało się zbiec. Z uwagi na to, że istniało prawdopodobieństwo, że został on potrącony przez pojazd, na miejsce wezwano Pogotowie Ratunkowe. Oskarżony przez cały czas zachowywał się agresywnie, także podczas pomocy udzielanej mu przez ratowników medycznych. Ustalono, że faktycznie oskarżony nie został potrącony przez żaden pojazd. W trakcie udzielania pomocy przez ratowników medycznych był wobec nich agresywny, groził pozbawieniem ich życia znieważał ich, głową rozbił szybę w karetce, a po przybyciu na miejsce funkcjonariuszy Policji, był agresywny wobec interweniujących policjantów, znieważał oraz groził im pozbawieniem życia.

Oskarżony Robert D., podczas całego zajścia był pod wpływem alkoholu, był on już wcześniej karany sądownie,w trakcie przesłuchania przyznał się częściowo do popełnionych czynów.

Za ten czyn grozi mu kara od 3 do 12 lat pozbawienia wolności.

Aktualności