Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

07.06.2017 Przestępstwo metodą "na Policjanta"

Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta wszczęła 1 czerwca 2017 roku śledztwo w sprawie przestępstwa popełnionego metoda „na Policjanta”, przez dwie ustalone osoby a to Cezarego N. (lat 33) oraz Kamila W. (lat 29).

Postępowanie wszczęto na podstawie zawiadomienia pokrzywdzonej, która tego dnia do protokołu zawiadomienia o przestępstwie podała, że zatelefonował do niej mężczyzna podający się za policjanta. Mężczyzna ten uprzedził ją, że w wyniku działań operacyjnych ustalono, że m.in. konto pokrzywdzonej może być przejęte przez hakerów którzy zabiorą jej pieniądze. Oświadczył, że dla ratowania pieniędzy koniecznym jest aby pokrzywdzona założyła konto internetowe umożliwiające szybkie przelanie pieniędzy na wskazany przez mężczyznę rachunek bankowy. Wykonując polecenie mężczyzny kobieta ostatecznie przelała pieniądze w kwocie prawie 400 tys. zł na konto jak się okazało należące do drugiego podejrzanego. Według słów mężczyzny pieniądze miały wrócić do pokrzywdzonej następnego dnia po zatrzymaniu hakerów.

W związku z tymi informacjami podejrzanym przedstawiono zarzuty Cezaremu N. doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości pokrzywdzonej a Kamilowi W. pomocnictwa do dokonania tego czynu.

Prokuratura dokonała blokady środków na rachunku na który pokrzywdzona przelała pieniądze, z którego to rachunku, wcześniej Kamil W. zdołał wypłacił kwotę20 tys. zł. jeden z podejrzanych częściowo przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu drugi nie przyznał się.

Na wniosek Prokuratury Sąd Rejonowy dla Krakowa Nowej Huty  zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy wobec obu podejrzanych.

Za te n czyn grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Aktualności