Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

10.05.2019 Informacja o bieżących działaniach prokuratur okręgu krakowskiego

      W dniu 6 maja 2019 roku w związku ze zgłoszeniem  kierowcy autobusu MPK w Krakowie  linii 503,  został zatrzymany przez funkcjonariuszy KMP w Krakowie  Dawid B., który  podczas jazdy wskazanym autobusem wystawił za okno  swoja półtoraroczną  córeczkę.

Jak   ustalono   wymieniony   otworzył   zamknięte   okno,  a następnie  trzymając dziecko  w rękach wystawił najpierw głowę, później nogi  dziecka , w ten sposób, że  całe znalazło się ono poza pojazdem. W chwili zdarzenia mężczyzna znajdował się  pod wpływem alkoholu. Całe zdarzenie trwało kilkanaście sekund.

      Przedmiotowa sprawa prowadzona jest w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Podgórze. W dniu 8 maja Dawidowi B  przedstawiono zarzut  o czyn z art. 160§2 kk (narażenie  na niebezpieczeństwo). Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od  3 miesięcy do lat 5. W trakcie przesłuchania w Prokuraturze  podejrzany  przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu  i jak wyjaśnił, że  był to rodzaj głupiej zabawy.

      Na wniosek Prokuratury, Sad Rejonowy dla Krakowa Podgórza,  Wydział II Karny  w Krakowie zastosował wobec Dawida B. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

 

 

    Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Wschód,  prowadzi śledztwo  przeciwko Emilowi G., podejrzanemu o to, że  w dniu 28  kwietnia 2019 roku w Krakowie sprowadził w sposób  umyślny bezpośrednie niebezpieczeństwo  katastrofy w ruchu lądowym  kolejowym  poprzez wjechanie  samochodem marki Opel „Agila”  na drogę  pożarową przecinająca  torowisko dworca  kolejowego Kraków-Główny, bezpośrednio przed nadjeżdżającym  pociągiem osobowym  relacji Lotnisko-Wieliczka, znajdując się pod  w stanie nietrzeźwości, przy czym czynu tego dopuścił się  będąc  wcześniej  prawomocnie skazanym za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, jednocześnie nie stosując się  do orzeczonego  przez Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia, Wydział II Karny  zakazu  prowadzenia pojazdów  tj. o  przest. z art. 174§1kk i art. 178a§1 kk w zw. z art. 178a§4 kk i art. 244 kk w zw. z art. 11§2 kk

    Czyny te zagrożone są karą pozbawienia wolności  od 3 miesięcy do lat 5.

    Na wniosek Prokuratury Sąd Rejonowy Kraków-Śródmieście, Wydział II Karny,  zastosował wobec Emila G. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania  na  okres 2 miesięcy.

 

 

    W dniu 7 maja 2019 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego  wspólnie z funkcjonariuszami  PSG  w Zakopanem i  Rudzie Śląskiej  ujawnili  na terenie Trzebini  nielegalną fabrykę papierosów  marki „Marlboro”  wraz z kompletną linią  produkcyjną. Wewnątrz hali zabezpieczono podrobione papierosy  w ilości 4.664.986 sztuk oraz tytoń w ilości  2160 kg bez  znaków skarbowych akcyzy.  

     W toku podjętych czynności  dokonano zatrzymania 5 osób  w tym jednego obywatela  Polskiego  oraz czterech obywateli Ukrainy, którzy w dniu  8 maja 2019 roku zostali doprowadzeni do prokuratury Rejonowej w Chrzanowie, która wszczęła w tej sprawie śledztwo, o którym zawiadomiono także  reprezentującego prawa pokrzywdzonego – przedstawiciela firmy Philip Morris  Polska S.A. W trakcie prowadzonych przesłuchań zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw z art. 258§1kk, art. 65 ust. 1 kks , art. 305 ust. 3 ustawy  Prawo własności przemysłowej , art. 12 a ust. 2  w zw. z art. 14 ustawy o wyrobie  alkoholu etylowego oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych  oraz z art. 54 ust. 1 kks.  Udział w zorganizowanej grupie przestępczej ( art. 258§1kk) zagrożony  jest karą  pozbawienia wolności od 3 miesięcy  do lat 5 .

    W  trakcie składanych w tej sprawie wyjaśnień podejrzani częściowo przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów.

    W dniu  8 maja 2019 roku Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie wystąpiła do miejscowego Sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec wszystkich 5 podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania  na okres 3 miesięcy, który to wniosek  w dniu 9 maja 2019 roku  został Przez Sąd w całości uwzględniony.

Aktualności