Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

11.05.2017 Akt oskarżenia w sprawie oszustw "na wnuczka".

Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie skierowała do Sądu akt oskarżenia wobec Marty B., oskarżonej o popełnienie przestępstw z art. 286§1 kk przy wykorzystaniu metod tzw. „na wnuczka”, zarzucono jej ponadto, że posiadała narkotyki.

Jak ustalono do pokrzywdzonych dzwonił mężczyzna, który podawał się za policjanta lub członka rodziny i informował, że syn lub wnuk uległ wypadkowi i są w związku z tym potrzebne pieniądze aby doprowadzić do ugody z pokrzywdzonymi.

Marta B., działając wspólnie i w porozumieniu z innymi nieustalonymi osobami , co do których materiały wyłączono do odrębnego prowadzenia postępowania, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadziła  trzech mieszkańców województwa małopolskiego oraz śląskiego  do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w łącznej kwocie 59 700 zł oraz usiłowała doprowadzić 7 mieszkańców województw małopolskiego oraz śląskiego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w kwocie ponad 200 tys. zł.

Osoby, które dzwoniły do pokrzywdzonych, informując o wypadku drogowym, domagały się kwot od 15 do 60 tys. zł. Po odbiór pieniędzy zgłaszała się Marta B., która została w trakcie późniejszych czynności śledczych rozpoznana przez pokrzywdzonych.

Marata B. przesłuchana w charakterze podejrzanej przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu.

Za te czyny oskarżonej grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 12 lat. 

Aktualności