Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

11.05.2017 Postępowanie w sprawie oszustw metodą "na wnuczka'.

W Prokuraturze Rejonowej Kraków – Nowa Huta prowadzone jest postępowanie wobec Cezarego Z., Przemysława K. oraz Karola A., podejrzanym o dokonanie w różnych konfiguracjach osobowych przestępstw z art. 286§1 kk przy wykorzystaniu metod tzw. „na wnuczka” .

Cezaremu Z. i Karolowi A. przedstawiono zarzuty popełnienia dwóch przestępstw na terenie Krakowa w dniach 28 marca oraz 24 kwietnia br., przy czym Cezary Z. został zatrzymany „na gorącym uczynku” przez funkcjonariuszy Policji podczas odbierania pieniędzy w kwocie 30 tysięcy złotych od pokrzywdzonej w dniu 24 kwietnia br.. Z kolei Przemysław K. został zatrzymany w dniu 25 kwietnia br., na terenie Wrocławia i postawiono mu zarzut działania wspólnie i w porozumieniu z pozostałymi dwoma podejrzanymi w dniu 28 marca br. w Krakowie i wyłudzenia pieniędzy od pokrzywdzonej w łącznej kwocie 55091,97 zł.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Natomiast ze złożonych wyjaśnień wynika, że podejrzani, a także inne dotąd nieustalone osoby, uczestniczyły w szeregu innych tego rodzaju przestępstwach na terenie całej Polski, a łączna wartość wyłudzonych pieniędzy i kosztowności (złota biżuteria oraz pieniądze w obcej walucie) przekraczała 500 tys. zł. Jeden z podejrzanych uzyskane środki przewoził do Niemiec i przekazywał je najprawdopodobniej organizatorom całego procederu.

Wobec Cezarego Z., na wniosek Prokuratury, Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec dwóch pozostałych nie uwzględnił wniosku prokuratora i jedynie w stosunku do Przemysława K. zastosował dozór Policji zobowiązując podejrzanego do stawiennictwa 2 razy w tygodniu w jednostce Policji oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, a nadto poręczenie majątkowe w kwocie 5000 zł zobowiązując do wpłaty tej kwoty w terminie 1 tygodnia.

Postanowienie Sądu wydane wobec Przemysława K. i Karola A. zostało zaskarżone przez Prokuraturę zażaleniami.  

Aktualności