Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

11.10.2019 Informacja dot. katastrofy w ruchu lądowym w dn. 10 października 2019 roku

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Wschód w Krakowie nadzoruje, prowadzone przez Komendę Powiatową Policji w Krakowie w sprawie nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób, które miało miejsce w dniu 10 października 2019 roku w miejscowości Michałowice, tj. o przest. z art. 173 § 2 k.k. i inne.

            W toku śledztwa ustalono, iż kierujący zespołem pojazdów marki Man wraz z naczepą, jadąc drogą jednojezdniową dwukierunkową od strony miejscowości Zerwana, w kierunku miejscowości Kraków, na oznakowanym skrzyżowaniu nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej i wjechał na oznaczone skrzyżowanie, w chwili, gdy dla jego kierunku jazdy wyświetlany był sygnał barwy czerwonej, doprowadzając do zderzenia bocznego z kierującym autobusem MPK linii 257, marki Solaris.

            Ponadto ustalono, iż w miejscu zdarzenia obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h, natomiast kierujący zespołem pojazdów marki Man przekroczył dozwoloną administracyjnie prędkość o 6 km/h, jak również przekroczył dozwolony czas jazdy ciągłej wynikający z Ustawy z dnia 16 kwietnia 200 4 roku o czasie pracy kierowców o 16 minut.

            Na skutek kolizji, kierujący autobusem MPK linii 257 doznał obrażeń ciała w postaci złamania pięciu żeber, złamania łopatki, licznych ran ciętych i tłuczonych na całym ciele oraz licznych otarć naskórka, które to obrażenia pociągnęły za sobą naruszenie czynności narządów jego ciała na okres trwający powyżej 7 dni w rozumieniu art. 157 § 1 k.k.

            Autobusem linii 257 podróżowało 9 pasażerów, przy czym 6 z nich po opatrzeniu na miejscu zdarzenia zwolniono, natomiast 3 pozostałych przetransportowano do szpitali znajdujących się na terenie Krakowa. Jak ustalono, doznali oni ogólnych potłuczeń oraz ran ciętych ciała. Po zaopatrzeniu, zostali oni wypisani ze szpitali.

            W sprawie ustalono także, iż obaj kierujący byli trzeźwi. W sprawie zabezpieczono rejestratory video obu pojazdów, które to nagrania poddane zostały wstępnym oględzinom.

            Bezpośrednio po wykonaniu niezbędnych czynności na miejscu zdarzenia, kierujący zespołem pojazdów marki Man został zatrzymany. W dniu dzisiejszym zostanie on doprowadzony do Prokuratury Rejonowej Kraków – Śródmieście Wschód w Krakowie, gdzie wykonane zostaną z jego udziałem czynności procesowe, jak również podjęta zostanie decyzja w przedmiocie zastosowania wobec niego środka zapobiegawczego.

Aktualności