Prokuratura Okręgowa w Krakowie nadzoruje śledztwo prowadzone przez Wydział do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie dotyczące udzielania, w zamian za korzyść majątkową, niedozwolonej pomocy osobom starającym się o pozytywne zdanie egzaminów na prawo jazdy różnych kategorii i w uzyskaniu uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach za pośrednictwem Józefa K. prowadzącego Ośrodek Szkolenia Kierowców w Trzebini.
Prawomocnym wyrokiem z dnia 15 lutego 2018 r. sygn. Sąd Rejonowy w Chrzanowie warunkowo umorzył postępowanie karne wobec części osób egzaminowanych, które w zamian za korzyść majątkową, za pośrednictwem Józefa K. uzyskały pozytywne zaliczenie egzaminów praktycznych na oprawo jazdy różnych kategorii w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach oraz wobec osób w kontakcie z Józefem K. pośredniczących.
Postępowanie karne wobec Józefa K. z uwagi na terminalny stan chorobowy podejrzanego zostało zawieszone.
W dniu 6 czerwca 2018 r. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie na polecenie prokuratora z tut. Wydziału II Prokuratury Okręgowej w Krakowie dokonali zatrzymania dwóch egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Katowicach którym ogłoszono m.in. zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie od 500 do 1000 złotych w zamian za stanowiące naruszenie ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 978 ze zm.) bezprawne działanie egzaminatora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach przy egzaminie praktycznym trzech mężczyzn na prawo jazdy kat. C+E, które odbyły się w Katowicach w miesiącach letnich 2016 r. i zakończyły się wynikiem pozytywnym.
Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów ale złożyli obszerne wyjaśnienia, w których potwierdzili fakt udzielania pomocy osobom wskazanym w zarzucie w pozytywnym zaliczeniu egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Zaprzeczyli jednak, jakoby w związku z tym otrzymali od zdających czy też osób pośredniczących korzyść majątkową czy osobistą lub ich obietnicę.
Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w charakterze wolnościowym, to jest poręczenia majątkowego w postaci pieniędzy w kwocie 4000 zł i 3000 złotych oddania pod dozór Policji ze zobowiązaniem ich do informowania organów ścigania o każdorazowej zmianie miejsca zamieszkania lub dłużej trwającego pobytu na okres powyżej 5 dni , połączonego z zakazem kontaktowania się osobistego, za pośrednictwem innych osób lub za pomocą środków teleinformatycznych ze współpodejrzanymi.
Postępowanie ma charakter rozwojowy. Wszystkie osoby które uczestniczyły w procederze wręczania korzyści majątkowej egzaminatorom Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach proszone są o kontakt z Wydziałem II do Spraw Walki z Przestępczością Gospodarczą Prokuratury Okręgowej w Krakowie lub Wydziałem do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Osoby które w związku z tym wręczyły korzyść majątkową lub osobistą lub złożyły obietnice ich wręczenia mogą skorzystać z klauzuli niekaralność określonej w art. 229 § 6 k.k. jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział
Dotyczy to również osób, które udzieliły lub obiecały udzielić korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za pośrednictwo Józefa K. w załatwieniu sprawy pozytywnego zaliczenia egzaminu na prawo jazdy różnych kategorii, polegające na bezprawnym wywarciu wpływu na działanie egzaminatora WORD w Katowicach, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział (art. 230a§ 3 k.k.).
Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.
usługi: „przewozu zwłok ludzkich na zlecenie prokuratur okręgu krakowskiego w granicach obszaru ich działania ( z podziałem na części) ”
więcejPROKURATURA OKRĘGOWA 30-965 KRAKÓW, UL.MOSIĘŻNICZA 2 Tel. Centrala: (0-12) 619-60-00
PROKURATURA OKRĘGOWA 30-965 KRAKÓW, UL.MOSIĘŻNICZA 2 Tel. Centrala: (0-12) 619-60-00
Adres poczty elektronicznej: sekretariat@krakow.po.gov.pl