Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

13.09.2018 Akt oskarżenia w sprawie usiłowania zabójstwa

Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta, skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Michałowi Z. (lat 32), o to, że 8 marca 2018 roku w Krakowie, działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia pokrzywdzonego, poprzez zadanie mu, co najmniej 5 ciosów nożem spowodował u niego ranę ciętą okolicy skroniowo-jarzmowej, rany klatki pier­siowej, ranę barku lewego i inne, co spowodowało naruszenie czynności narządów ciała na okres dłuższy niż siedem dni, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na niezwłoczne udzielenie pomocy medycznej pokrzywdzonemu tj. o przestępstwo z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 148 § 1 k.k. i art. 157 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Jak ustalono pokrzywdzony wynajmował w marcu 2018 roku mieszkanie na jednym z krakowskich osiedli, w którym mieszkał wspólnie z właścicielką oraz inną kobietą. W mieszkaniu tym często organizowane były libacje alkoholowe, w których uczestniczyły różne osoby, w tym również oskarżony Michał Z.

W dniu 8 marca., w godzinach porannych w jednym ze sklepów, oskarżony kierował do kobiety mieszkającej razem z pokrzywdzonym, groźby wobec pokrzywdzonego, z żądaniem ich przekazania. Kobieta przekazała wiadomość pokrzywdzonemu. Około godziny 7 oskarżony wraz z innym nieustalonym mężczyzną weszli do mieszkania, w którym znajdował się pokrzywdzony, który prowadził rozmowę telefoniczna z dyspozytorem medycznym.

Po wejściu do mieszkania, Michał Z. podszedł do pokrzywdzonego i zaczął zadawać mu ciosy przyniesionym przez siebie narzędziem, a następnie uciekł zabierając je ze sobą. Moment zadawania ciosów został zarejestrowany na nagraniu rozmowy prowadzonej przez pokrzywdzonego z dyspozytorem medycznym.

W trakcie przesłuchań, podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składnia wyjaśnień.

Za ten czyn grozi mu kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności.

 

 Ponadto, Michał Z. oraz Szymon Z.(lat 34), zostali oskarżeni o to, że w dniu 6 października 2017 roku w Krakowie na os. Teatralnym, działając wspólnie i w porozumieniu oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, bezpośrednio po dokonaniu kradzieży z jednego z krakowskich marketów 2 butelek wódki o wartości 56,99 zł każda oraz zestawu wódek o wartości 59,99 zł, czym działano na szkodę marketu w łącznej wysokości 173,97 zł, w celu utrzymania się w posiadaniu zabranych rzeczy poprzez zademonstrowanie niebezpiecznego narzędzia w postaci maczety, grozili podejmującemu interwencję pracownikowi ochrony sklepu natychmiastowym użyciem wobec niego przemocy oraz doprowadzili go do stanu bezbronności tj. o przestępstwo z art. 281 kk.

W dniu 6 października 2017 roku około godziny 23:17, pracownik ochrony w sklepie znajdującym się na os. Teatralnym w Krakowie, został powiadomiony przez innego pracownika ochrony obsługującego rejestrator monitoringu o tym, że przed chwilą sklep opuściło dwóch mężczyzn, którzy dokonali kradzieży alkoholu. Po otrzymaniu informacji, pokrzywdzony niezwłocznie wybiegł ze sklepu za sprawcami, którzy w pośpiechu oddalali się w kierunku osiedla Zgody, krzycząc w ich kierunku i wzywając do zatrzymania się oraz zwrotu skradzionych przedmiotów. Kiedy pokrzywdzony dobiegł do mężczyzn zauważył, że jeden z nich trzymał, co najmniej dwie butelki, przyciskając je do torsu. W momencie, w którym pokrzywdzony wystawił rękę, chcąc odebrać skradzione przedmioty, mężczyzna podniósł ponad głowę rękę, w której trzymał maczetę, a następnie zamachnął ostrzem w kierunku niego i trzymając maczetę w gotowości użycia powiedział do pokrzywdzonego, by ten się od niego odczepił. W tym czasie, drugi z mężczyzn zaczął podchodzić do pokrzywdzonego z tyłu i sięgając ręką pod wierzch swojej odzieży wywołał u pokrzywdzonego przekonanie, że także on posiada niebezpieczne przedmioty. Wystraszony zachowaniem mężczyzn pokrzywdzony wrócił pośpiesznie do sklepu, po czym niezwłocznie powiadomił o zdarzeniu Policję.

Przybyli na miejsce funkcjonariusze Policji, w wyniku patrolowania okolicy, po krótkim pościgu dokonali zatrzymania podejrzanych.

W trakcie przesłuchania obaj oskarżeni przyznali się do kradzieży, lecz zaprzeczyli, aby używali maczety lub kierowali groźby wobec pokrzywdzonego pracownika ochrony.

Za czyny z art. 281 kk grozi im kara od roku do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Aktualności