Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

13.11.2020 Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej w Olkuszu

Prokuratura Rejonowa w Olkuszu skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie, akt oskarżenia przeciwko posiadającemu obywatelstwo ukraińskie Oleksandrowi S., któremu zarzucono, że w nocy z 1 na 2 sierpnia 2020 roku w Olkuszu woj. małopolskiego działając w zamiarze ewentualnym pozbawienia życia zadał pokrzywdzonemu trzy ciosy nożem powodując dwie rany kłute w okolicach klatki piersiowej w tym jedną penetrującą do jamy opłucnej oraz ranę kłutą brzucha, czym spowodował chorobę realnie zagrażającą życiu, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na udzieloną niezwłocznie pomoc medyczną, tj. o czyn z art 13§lkk w zw. z art 148§lkk i art 156§1 pkt 2 kk w zw z art 11§ 2 kk.

W toku prowadzonego w przedmiotowej sprawie śledztwa wobec sprawcy czynu, Sąd na wniosek prokuratury zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Zarówno podejrzany jak również i pokrzywdzony, obywatele Ukrainy, od kilku tygodni byli zatrudnieni w jednej z polskich spółek.

Podejrzany w czasie zdarzenia był pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości, wykonane 40 minut po zdarzeniu, wykazało prawie 2 promile alkoholu we krwi.

Trzykrotne wbicie noża w rejon brzucha i klatki piersiowej, w sposób oczywisty narażało pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i tylko szybko przeprowadzony zabieg operacyjny uratował mu życie.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Oleksandr S., wyjaśnił, że nie chciał zabić pokrzywdzonego, a jedynie go nastraszyć.

Powołani w niniejszej sprawie biegli wykluczyli, aby doszło do przypadkowego nadziania się pokrzywdzonego na nóż trzymany przez sprawcę czynu.

Oskarżony w chwili czynu miał zachowana zdolność do rozpoznania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem.

Za zarzucany mu czyn, grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 8 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Aktualności