Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

14.07.2017 Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej Kraków - Krowodrza

Prokuratura Rejonowa Kraków – Krowodrza skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Mariuszowi P. i Arturowi W. pozostających pod zarzutem pozbawienia wolności pokrzywdzonego, połączonego ze szczególnym udręczeniem go poprzez grożenie pozbawieniem życia, bicie i kopanie, zmuszenie do skoku do kanału garażowego po uprzednim założeniu mu pętli ze sznura na szyi. W wyniku tych działań sprawców pokrzywdzony doznał urazu głowy z krwiakiem i obrzękiem twarzy i inne urazy okolic twarzoczaszki oraz potylicy, szereg otarć naskórka na szyi i i innych części ciała, a obrażenia te pociągnęły naruszenie czynności narządów ciała powyżej 7 dni.

Zdarzenie miało miejsce w kwietniu bieżącego roku w jednej z podkrakowskich miejscowości.

W toku postępowania przygotowawczego ustalono, że mężczyźni wcześniej spędzali czas w klubie w Chrzanowie, gdzie wspólnie pili alkohol. W drodze powrotnej zatrzymali się pod domem jednego ze sprawców, gdzie wszyscy  zamierzali przeczekać do rana. W miarę spożywania alkoholu, Mariusz P. i Artur W. stawali się coraz bardziej agresywni. W pewnym momencie, zarzucając pokrzywdzonemu zabór telefonu, uniemożliwili mu wyjście z domu, zaczęli szarpać, bić i kopać po całym ciele. Grożąc nożem przykładanym do szyi zaprowadzili go do garażu, gdzie po założeniu pętli na szyję, zrobionej ze sznura, zmusili go by skoczył do znajdującego się tam kanału. Następnie sprawcy ponownie zaciągnęli go do domu, gdzie zmusili go do sprzątania i zmycia śladów krwi.

Ostatecznie pokrzywdzony uwolnił się, kiedy jeden ze sprawców poszedł się kąpać, wykorzystując nieuwagę drugiego i zgłosił zdarzenie Policji. Wskutek działania sprawców doznał obrażeń głowy, licznych otarć naskórka oraz rany ciętej pięty, a obrażenia te naruszyły czynności narządów ciała na czas powyżej 7 dni.

Sprawcom grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 3 lat. Ponadto obu sprawcom zarzucono zabór telefonu i kart bankowej pokrzywdzonego, używając wobec niego przemocy w celu utrzymania się w posiadaniu zabranych przedmiotów. Przestępstwo takie zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.

Sprawcy przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień.

Aktualności