Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

16.03.2017 Zatrzymano sprawców zajmujących się m.in. handlem ludźmi

W dniach 13 i 14 marca 2017 roku funkcjonariusze Wydziału do Walki ze Zorganizowaną Przestępczością Kryminalną Zarządu w Krakowie CBŚ P w ramach nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie śledztwa o sygn. PO I Ds. 8.2016 zatrzymali 7 osób w wieku od 25 do 38 lat, związanych z handlem ludźmi, czerpaniem korzyści majątkowych z cudzego nierządu oraz obrotem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych na terenie małopolski.

W trakcie przeszukania w miejscu zamieszkania dwóch z podejrzanych, funkcjonariusze ujawnili specjalistyczne lampy grzejne, nawilżacze, systemy nawadniające i wentylacyjne oraz namiot do uprawy tj. przyrządy służące do niedozwolonego wytwarzania środków odurzających w postaci konopi innych niż włókniste (marihuany), a także rośliny konopi innych niż włókniste w łącznej ilości 484 krzewów (357 + 127)

Tadeuszowi C, Grzegorzowi L, Dawidowi K oraz Krzysztofowi G przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa handlu ludźmi (189a § 1 k.k.), a nadto Tadeuszowi C oraz Grzegorzowi L dotyczące ułatwiania prostytucji i czerpania korzyści z cudzego nierządu (art. 204 § 2 k.k.) oraz posiadania przyrządów służących do niedozwolonego wytwarzania środków odurzających i uprawy roślin konopi innych niż włókniste, które to rośliny mogły dostarczyć znacznej ilości ziela konopi innych niż włókniste (63 ust. 3 i art. 54 ust. 1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii)

Justynie G przedstawiono zarzut dotyczący ułatwiania prostytucji (art. 204 § 1 k.k.)

Nadto, Dawidowi K oraz Krzysztofowi G zarzucono udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających (marihuana) i substancji psychotropowych (tabletki ekstazy, amfetamina, MDMA)

Sławomirowi R przedstawiono zarzut posiadania substancji psychotropowej w postaci mefedronu, oraz środka odurzającego w postaci kokainy (art. 62 ust. 1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii).

Annie B. przedstawiono zarzut udziału w obrocie substancjami psychotropowymi.

W stosunku do Tadeusza C, Grzegorza L, Dawida K, Justyny G oraz Krzysztofa G w dniu 15 marca 2017 roku skierowany został wniosek do Sądu Rejonowego dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie  o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, wobec pozostałych podejrzanych zastosowane zostały nieizolacyjne środki zapobiegawcze.

W dniu dzisiejszym Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie zastosował wobec wszystkich tych osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Wobec czterech którym zarzucano udział w handlu ludźmi grozi od 3 lat do 15 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

Aktualności