Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

17.08.2018 Zdarzenie w czasie działań grupy rekonstrukcyjnej w Skawinie

W Prokuraturze Rejonowej w Wieliczce zarejestrowano postępowanie w sprawie wypadku do którego doszło w dniu 15 sierpnia 2018 roku w Parku Miejskim w Skawinie.

Podczas rekonstrukcji historycznej bitwy pod Kaniowem, która miała miejsce w 1918 roku, doszło do postrzelenia jednego z uczestników rekonstrukcji przez innego uczestnika.

Z relacji świadków wynik, że pokrzywdzony w ostatnich minutach trwania rekonstrukcji bitwy zachowywał się inaczej, niż było to zaplanowane w scenariuszu. Pozostali uczestnicy byli z tego powodu zdezorientowani i nie wiedzieli jak mają się zachować. Podczas próby wyrwania pokrzywdzonemu broni, przez innego uczestnika rekonstrukcji bitwy, doszło do niekontrolowanego wystrzału, który zranił znajdującego się bardzo blisko pokrzywdzonego. Niniejsze zdarzenie zostało nagrane przez jednego ze świadków i zostało zabezpieczone dla potrzeb prowadzonego postępowania. Przybyła na miejsce zdarzenia załoga karetki pogotowia ustaliła, że  doszło do uszkodzenia wątroby i zabrała pokrzywdzonego do szpitala. Jego stan uznano za ciężki.

Technicy kryminalni KMP w Krakowie zabezpieczyli dwie sztuki broni rekonstrukcyjnej, trzy naboje, siedem łusek oraz odzież obu uczestników zdarzenia. Trwają czynności mające na celu odtworzenie przebiegu zajścia i udziału w nim poszczególnych osób.

Postępowanie zostało wszczęte pod kątem zaistnienia przestępstwa z art. 156§2 kk.

 

 

 

Aktualności