Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

18.09.2017 Sprawa Prokuratury Rejonowej Kraków - Śródmieście Zachód

W Prokuraturze Rejonowej Kraków – Kraków Śródmieście Zachód, prowadzone jest postępowanie przeciwko Konradowi S. (lat 32), o to, że:

  1. w dniu  15.09.2017r. w Krakowie, działając wspólnie i w porozumieniu z  Krzysztofem S.   używając  niebezpiecznego narzędzia w postaci  samochodu m-ki Ford Fokus dopuścił się  czynnej napaści na Funkcjonariuszy Straży Miejskiej Miasta Krakowa  podczas i w związku z  pełnieniem przez nich obowiązków służbowych  w ten sposób,  że kierując  wyżej wskazanym samochodem celowo potrącił  wzywającego do zatrzymania Funkcjonariusza, skutkiem czego doznał on obrażeń ciała w postaci  ogólnych potłuczeń , otarć  naskórka  prawej dłoni oraz  złamania kości  w rejonie stawu skokowego  prawej nogi, a obrażenia powyższe pociągnęły za sobą naruszenie czynności narządów ciała  na czas powyżej 7 dni trwający  tj. o przestępstwo z art.223 §1 kk  i 157§1 kk w zw. z arrt.11§2 kk.,
  2. w dniu 15 września 2017r. w Krakowie  pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego Funkcjonariusza  Straży Miejskiej   poruszającego się pojazdem służbowym -  radiowozem oznakowanym  z włączonymi  sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, polecenia zatrzymania  pojazdu mechanicznego tj. samochodu osobowego m-ki Ford Fokus nie zatrzymał się niezwłocznie  i kontynuował jazdę tj. o przestępstwo z art. 178b kk.,

oraz Krzysztofowi S. (lat 24), o to, że:

  1. w dniu  15.09.2017r. w Krakowie, działając wspólnie i w porozumieniu z  Konradem S.  który używał    niebezpiecznego narzędzia w postaci  samochodu m-ki Ford Fokus dopuścił się  czynnej napaści na Funkcjonariuszy Straży Miejskiej Miasta Krakowa  podczas i w związku z  pełnieniem przez nich obowiązków służbowych  w ten sposób,  że kierujący wyżej wskazanym samochodem  celowo potrącił  wzywającego do zatrzymania Funkcjonariusza  a następnie chcąc uniknąć zatrzymania szarpał się z Funkcjonariuszem  skutkiem czego  doznał on obrażeń ciała w postaci  skręcenia i naderwania w obrębie więzadła pobocznego kolana lewego  tj. o przestępstwo z art.223 §1 kk  i 157§1 kk w zw. z arrt.11§2 kk.

 

W dniu 15 września 2017 r. około godziny 22.00 partol zmotoryzowany  łączony w składzie funkcjonariusza Policji oraz funkcjonariuszy Straży Miejskiej podjęli próbę zatrzymania do kontroli samochodu Ford Focus. Samochód ten nie zatrzymał się do kontroli, w wyniku czego rozpoczęto pościg. Pościg ten zakończył się przy ul. Dobrego Pasterza na terenie budowy centrum handlowego "Serenada". Ford Focus wjechał w ślepą ulicę na teren ww. budowy, pojazd straży miejskiej usiłował zajechać mu drogę. Jeden z funkcjonariuszy SM wysiadł z radiowozu i próbował zatrzymać pojazd sprawców. Został staranowany przez ten pojazd, w wyniku czego doznał złamania nogi. Drugi z funkcjonariuszy podjął próbę ujęcia pasażera uciekającego pojazdu. W wyniku szarpaniny z wymienionym i ujęcia go doznał skręcenia kostki w nodze Kierowca pojazdu Ford Focus rozpoczął ucieczkę w kierunku ul. Dobrego Pasterza. W tym czasie funkcjonariusz policji rozpoczął pościg i oddał 5 strzałów ostrzegawczych. Kierowca został ujęty przy udziale drugiego przybyłego na miejsce patrolu Straży Miejskiej.  W podobnym czasie na miejsce przybył również patrol Policji.

            Na skutek oddania strzałów nikt nie został ranny. Sprawcy zostali ujęci.

Kierowca i pasażer znajdowali się pod wpływem środków odurzających i substancji psychotropowych.

Kierujący pojazdem Konrad S. przyznał się do stawianych zarzutów oraz złożył obszerne wyjaśnienia w których wskazał, że powodem ucieczki był orzeczony uprzednio zakaz prowadzenia pojazdów i brak prawa jazdy.

Drugi z podejrzanych Krzysztof S. – nie przyznał się do zarzuconego czynu ale złożył wyjaśnienia odmienne od ustalonego stanu faktycznego.

W dniu 17 września br., Prokuratura wystąpiła do Sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec obu w/w  podejrzanych tymczasowego aresztowania.

Sąd Rejonowy dla Krakowa –Śródmieścia, postanowieniem z dnia  17 września zastosował wobec w/w środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a to wobec Konrada S. na okres trzech miesięcy, a to wobec Krzysztofa S na okres duch miesięcy.

 

 

Aktualności