Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Oskarżeni o udział w zbiegowisku i inne czyny popełnione podczas meczu Hutnika Kraków i Unii Tarnów w dniu 13.09.13 r.

Prokuratura Rejonowa Kraków –Nowa Huta skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 6 młodym mężczyznom.

Wszyscy oskarżeni byli na meczu piłkarskim w dniu 13 września 2013 r. który był rozgrywany między drużynami Hutnika Kraków i Unii Tarnów.

W czasie trwania imprezy masowej – meczu piłki nożnej wzięli czynny udział w zbiegowisku wiedząc, że jego ustaleni oraz dotychczas nieustaleni uczestnicy, odnośnie których materiały wyłączono do odrębnego postępowania, wspólnymi siłami, działając wspólnie i w porozumieniu, dopuszczają się gwałtownego  zamachu na osoby tj. funkcjonariuszy Policji i pracowników ochrony oraz mienie w postaci wyposażenia KS Hutnik Kraków, dokonali czynnej napaści na w/w osoby podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych związanych z zabezpieczeniem meczu. Część oskarżonych rzucała w ich kierunku, uprzednio wyrwane przez siebie, elementy wyposażenia stadionu w postaci krzesełek, a nadto szarpali za ogrodzenie boiska, stwarzając tym samym zagrożenie dla życia, zdrowia i bezpieczeństwa osób przebywających na terenie stadionu, działając publicznie, bez powodu, okazując przy tym rażące lekceważenie porządku prawnego, co stanowi występek o charakterze chuligańskim.

Jeden z oskarżonych używał odzieży do zakrywania twarzy celem utrudnienia rozpoznania jego osoby.

Wszyscy oskarżeni zostali, w toku prowadzonego postępowania, ustaleni. Ustalenia te  potwierdziły  opinie antropologiczne. Część tych osób była poszukiwana, ustalano również miejsca pobytu 2 z oskarżonych. Oskarżeni nie przyznali się do przedstawionych im zarzutów. Część z nich złożyła wyjaśnienia, pozostali skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Wszystkim oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10 (od roku i 6 miesięcy).

W ubiegłym roku Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta skierowała do sądu 2 akty oskarżenia związane z tym  meczem.

Oskarżony został Marcin D., o złamanie zakazu stadionowego (przestępstwo z art. 244 kk), który dobrowolnie poddał się karze. Wymierzona mu kara 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania  kary na okres próby wynoszący  5 lat i grzywna jest prawomocna. O czynny udział w zbiegowisku, czynną napaść na funkcjonariuszy Policji i pracowników ochrony został oskarżony Dominik L. Sprawa ta nie została zakończona.

Aktualności