Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

20.11.2017 Akt oskarżenia w sprawie przestępstw popełnionych metodą "na wnuczka" i "na policjanta"

Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Dominkowi W. (lat 34), oskarżonemu o to, że w okresie od 14 października 2016 roku do 13 marca 2017 roku, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi nieustalonymi osobami, co do których materiały wyłączono do prowadzenia odrębnego postępowania, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadził 11 osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 197 800 zł, tj. o przestępstwo z art. 286§1 kk.

Nieznany mężczyzna kontaktował się telefonicznie z pokrzywdzonymi, wprowadzając ich w błąd co do tożsamości osoby kontaktującej się i odbierającej pieniądze, a także co do zamiaru zwrotu pożyczki.

W jednym z przypadków, podawał się za syna pokrzywdzonej i wskazał, że spowodował wypadek w wyniku którego poszkodowany jest on oraz trzy inne osoby. Mężczyzna podający się za syna pokrzywdzonej przekonał pokrzywdzoną, aby przekazała za pośrednictwem policjanta pieniądze w kwocie 45.000 złotych. Pieniądze te miały być przeznaczone dla osób pokrzywdzonych wypadkiem. Dzięki przekazaniu pokrzywdzonym pieniędzy, syn pokrzywdzonej miał uniknąć odpowiedzialności karnej. Pokrzywdzona wypłaciła niezbędną sumę pieniędzy z banku po czym pieniądze te przekazała oskarżonemu, podającemu się za funkcjonariusza policji. Oskarżony nie był mężczyzną, który dzwonił do pokrzywdzonej podając się za jej syna. Okoliczności podane przez dzwoniącego mężczyznę były nieprawdziwe, a pokrzywdzona  nie odzyskała przekazanych pieniędzy.

W innym przypadku do innej pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna podając się za jej bratanka, a następnie wskazał, że pilnie potrzebuje pieniędzy w kwocie 32.000 złotych. Pokrzywdzona oświadczyła, że ma jedynie 7.500 złotych, co wywołało niezadowoleniem mężczyzny. Po pewnym czasie dzwoniący mężczyzna powiedział jednak, że kwota 7.500 złotych będzie wystarczająca. Poprosił nadto pokrzywdzoną, aby pieniądze te przekazała mężczyźnie o imieniu Marek. Po pewnym czasie do mieszkania pokrzywdzonej przyszedł oskarżony podający się za mężczyznę o imieniu Marek i pokrzywdzona przekazała mu ustaloną sumę pieniędzy.   Dominik W. nie był mężczyzną, który wcześniej dzwonił do pokrzywdzonej podając się za jej bratanka. Okoliczności podane przez dzwoniącego mężczyznę były nieprawdziwe, a pokrzywdzona nie odzyskała przekazanych pieniędzy.

W kolejnym przypadku, do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna, który podał się za jej wnuka, a następnie wskazał, że pilnie potrzebuje pieniędzy. Pokrzywdzona oświadczyła, że ma 42.000 złotych i że może te pieniądze przekazać. Po pewnym czasie do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Powiedział pokrzywdzonej, że jest ofiarą przestępców próbujących popelnić przestępstwo metodą na wnuczka i że wyśle do niej policjana, któremu będzie mogła bezpiecznie przekazać pieniądze. Pokrzywdzona miała wątpliwości co do zdarzenia w związku z czym zadzwoniła na nr 997. Dyżurny policji wysłał do niej patrol. W międzyczasie do mieszkania pokrzywdzonej przyszedł oskarżony, który przedstawił sie jako funkcjonariusz Policji i pokrzywdzona przekazała mu ustaloną sumę pieniędzy. Następnie do jej mieszkania dotarł patrol policji, jednak pokrzywdzona nie wpuściła policjantow. Dopiero po powtórnej rozmowie z dyżurnym zgodziła się na podjęcie współpracy. Przybyli policjanci podjęli próbę schwytania Dominika W. jednakże próba okazała sie bezzskuteczna. Dominik W. nie był mężczyzną, który dzwonił wcześniej do pokrzywdzonej podając się za jej wnuka oraz za policjanta. Okoliczności podane przez dzwoniącego mężczyznę były nieprawdziwe, a pokrzywdzona  nie odzyskała przekazanych pieniędzy.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Dominik W. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia opisując przebieg zdarzeń.

Wobec Dominika W. stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania oraz na mocy postanowienia prokuratora dokonano zabezpieczenia majątkowego poprzez zajęcie ruchomości w postaci pieniędzy w kwocie 46 880 złotych.

Z aktem oskarżenia skierowano przeciwko Dominkowi W. wniosek w trybie art. 335§2 kpk, w którym wnoszono o wymierzenie kary łącznej za te czyny 1 rok i 4 miesiące pozbawienia wolności oraz orzeczenie obowiązku naprawienia szkody.

 

 

Aktualności