Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

2017-12-18 Informacje w sprawie grupy zajmującej się uprowadzeniami dla okupu

W uzupełnieniu poprzednich informacji wskazuję na opisany poniżej brutalny sposób działania sprawców przestępstwa uprowadzenia dla okupu połączonego ze szczególnym udręczeniem.

W dniu zdarzenia pokrzywdzony udał się na wcześniej umówione spotkanie, gdzie został zaatakowany przez sprawców. Podejrzani, działając wspólnie i w porozumieniu, stosując wobec niego przemoc polegającą na zadawaniu mu uderzeń, w tym przy użyciu niebezpiecznego przedmiotu w postaci kastetu, duszeniu go oraz skrępowaniu rąk i nóg taśmą klejącą, umieścili go następnie w bagażniku samochodu i przewieźli go na posesję znajdującą się na terenie Krakowa. Pokrzywdzony był tam przetrzymywany przez okres około 6 godzin, w trakcie których stosowana wobec niego była przemoc, w tym przy użyciu noża oraz groźby użycia broni palnej, oraz kierowano pod jego adresem groźby pozbawienia go i osób dla niego najbliższych życia. W wyniku stosowania przemocy pokrzywdzony m. in. odniósł obrażenia okolicy twarzoczaszki, została mu nacięta małżowina uszna, złamano mu trzy żebra oraz w brutalny sposób uszkodzono kolano. Dokonano tego w ten sposób, że trzy osoby przytrzymywały pokrzywdzonego, a jedna osoba wykręcała nogę, uszkadzając kolano. Ponadto próbowano odciąć dwa palce dłoni. W czasie przetrzymywania pokrzywdzonego sprawcy zabrali mu w celu przywłaszczenia posiadane przez niego pieniądze, biżuterię, samochody, a także sprawcy uzyskali okup za jego uwolnienie w kwocie około 100.000 złotych. Następnie sprawcy zabrali pokrzywdzonego z miejsca przetrzymywania i zostawili go na jednej z krakowskich ulic.

Jak wcześniej już podawano 6 podejrzanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 252 § 2 kk i inne ( uprowadzenia dla okupu połączonego ze szczególnym udręczeniem oraz rozbojem z niebezpiecznym narzędziem)

Jednemu z podejrzanych dodatkowo postawiono zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających w postaci kokainy o łącznej masie 109,6 gramów oraz ziela konopi indyjskiej - marihuany innych niż włókniste o łącznej masie 0,37 grama - tj. o przest. z art. 62 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia, Wydział II Karny, zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Aktualności