Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

2017.12.29 Sylwestrowa impreza

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Zachód skierowała do Sądu Rejonowego dla Krakowa- Śródmieścia akt oskarżenia przeciwko Tomaszowi C., oskarżonemu o to, że 1 stycznia 2017 roku w jednym z krakowskich klubów, w zamiarze pozbawienia życia pokrzywdzonego, bezpośrednio zmierzał do jego zabójstwa poprzez dwukrotne ugodzenie go nożem w szyję oraz żuchwę, czym wywołał naruszenie czynności narządów ciała i rozstrój, a skutek ten nie nastąpił ze względu na udzieloną pokrzywdzonemu pomoc medyczną, zaś czynu tego dopuścił się w okresie 5 lat po odbyciu łącznie co najmniej 1 roku kary pozbawienia wolności tj. o przestępstwo z art. 13 § 1 kk w związku z art. 148 § 1 kk i art. 157 § 1 kk w związku z art. 11 § 2 kk i art. 64 § 1 kk

Jak ustalono w toku śledztwa, w dniu 1 stycznia 2017 roku o północy Tomasz C., wraz z towarzyszącymi mu dwiema kobietami przyszedł do jednego z krakowskich klubów przy ul. Bożego Ciała. Wszystkie trzy osoby były już wtedy nietrzeźwe; w klubie, do którego zostały wpuszczone przez znajomą pracownicę, także spożywały alkohol.

Gdy ich zachowanie zaczęło być uciążliwe,pokrzywdzony, który zajmował się podczas zabawy sylwestrowej także ochroną klubu, wyprosił Tomasza C. i towarzyszące mu kobiety. Tomasz C. nie chciał opuścić klubu, w rezultacie czego doszło do utarczek słownych oraz przepychanek, a także starcia, w których uczestniczył także jeden z uczestników zabawy.

Zdarzenie to rozpoczęło się o godzinie 1:00 i w znacznej części przebiegało na schodach prowadzących do lokalu. Starcie z Tomaszem C. trwało kilka minut, w trakcie, którego pokrzywdzony użył wobec Tomasza C. gazu. Ostatecznie oskarżony oraz towarzyszące mu kobiety opuścili lokal. Wychodząc jedna z kobiet została popchnięta przez jednego z uczestników awantury, skutkiem, czego uderzyła ona w zaparkowany bezpośrednio przed wyjściem z lokalu samochód.

Po udaniu się do mieszkania oskarżonego, spożywał on tam jeszcze alkohol oraz zażył lek, lek ten miał także zażyć przed pierwszym opuszczeniem mieszkania. Następnie Tomasz C. ponownie dotarł do klubu,wcześniej zabrał ze sobą z mieszkania dwa noże. Po wejściu do lokalu zbliżył się do pokrzywdzonego i od tyłu zadał mu dwa ciosy nożem w szyję oraz w żuchwę, po czym uciekł z lokalu. W efekcie ciosów pokrzywdzony doznał obrażeń ciała w postaci rany kłutej szyi oraz rany ciętej żuchwy. Obrażenia te wywołały naruszenie czynności narządów ciała i rozstrój zdrowia określony w art. 157§1 kk. Pokrzywdzony został przewieziony przez załogę pogotowia ratunkowego do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie poddano go operacji.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Tomasz C. przyznał się częściowo do popełnienia zarzucanego mu czynu zabronionego, kwestionując, iż działał z zamiarem zabójstwa. W odniesieniu do kluczowych okoliczności zasłonił się niepamięcią. Wskazał w szczególności, iż został uprzednio pobity, pobito także jego dziewczynę. Wrócił do lokalu, aby dowiedzieć się o co chodziło mężczyznom, którzy go pobili.

Był już karany sądownie, a czynu dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa.

Za popełniony czyn grozi mu kara od 8 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności.

Aktualności