Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

21.05.2020 Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej Kraków - Śródmieście Wschód

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Wschód w Krakowie, nadzorowała śledztwo przeciwko Rafałowi R. (lat 42) i innym osobom, podejrzanym o przestępstwo z art. 56 ust. 1 i 3 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii i inne.

          W toku przeprowadzonego postępowania, ustalono że w jednym mieszkań w Krakowie, może znajdować się znaczna ilości środków odurzających. W toku prowadzonych czynności ujawniono i zabezpieczono ponad 200 gramów marihuany, która jak ustalono należała do Rafała R.

Następnie, w miejscu zamieszkania Rafała R., ujawniono kolejne 200 gramów marihuany należącej do niego.

Ustalono, iż od Rafała R., odebrał co najmniej dwukrotnie środki odurzające w postaci marihuany Damian H. (lat 31).

W toku postępowania ustalono także, iż Rafał R., w okresie od nieustalonego dnia lipca 2019 roku do dnia 1 listopada 2019 roku w Wieliczce, uprawiał znaczne ilości krzewów konopi innych niż włókniste, a następnie z zebranego ziela, poprzez jego suszenie i porcjowanie wytworzył znaczną ilość środków odurzających w postaci ziela konopi innych niż włókniste w ilości ponad 500 gram netto. Następnie narkotyki te konfekcjonował i przechowywał przy czym część z nich przekazał Monice H., (lat 48), do  przechowywania i dalszej dystrybucji, natomiast część ukrył w krzewach znajdujących się w okolicy jego zamieszkania.

Wobec podejrzanych Rafała R. i Damiana H., w toku postępowania przygotowawczego stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast w stosunku do Moniki H., stosowano środki zapobiegawcze o charakterze nie izolacyjnym w postaci dozoru Policji.

Kilkukrotnie przesłuchiwani w charakterze podejrzanych, Rafał R., Damian H. oraz Monika H., przyznali się do dokonania zarzuconych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia, w  których opisali przestępczy proceder.

W przedmiotowej sprawie w dniu 23 kwietnia 2020 roku skierowano akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Krakowie, Wydziału III Karnego.

Rafałowi R., za popełnienie zarzuconych mu czynów, uprawę oraz wprowadzaniem do obrotu wbrew przepisom ustawy środków odurzających, grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Monice H., za popełnienie zarzuconych jej czynów, wprowadzanie do obrotu wbrew przepisom ustawy środków odurzających, grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności, z kolei Damianowi H. – za posiadanie środków odurzających, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Aktualności