Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

22.02.2019 Sprawa dotycząca wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych prowadzona przez Wydział II Prokuratury Okręgowej w Krakowie

Wydział II do Spraw Przestępczości Gospodarczej prowadzi śledztwo w sprawie procederu korupcji w piłce nożnej, zaistniałego w ramach rozgrywek organizowanych przez Małopolski Związek Piłki Nożnej Podokręg Wadowice w rundzie wiosennej 2016 roku.

W toku postępowania wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów
trzem osobom, pełniącym funkcję sędziów piłkarskich, działających z upoważnienia MZPN Podokręg Wadowice, dotyczące przyjęcia, w związku z meczami piłki nożnej, korzyści majątkowej lub obietnicy korzyści w zamian za nieuczciwe zachowania, mogące mieć wpływ na wynik oraz przebieg tych zawodów, tj. o przestępstwa z  art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 roku o sporcie.

      Trzem pozostałym podejrzanym przedstawiono zarzuty udzielenia sędziom piłkarskim korzyści majątkowej lub jej obietnicy w zamian za nieuczciwe zachowania dotyczące przebiegu zawodów sportowych, mogące mieć wpływ na ich wynik, tj. o przest. z art. 46 ust. 2 ustawy o sporcie.

      Podejrzani to mężczyźni w wieku od 27 do 48 lat, w większości mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej.

            Spośród tych osób 13 lutego 2019 roku funkcjonariusze Wydziału w Krakowie Biura Spraw Wewnętrznych Policji zatrzymali czterech podejrzanych. Wszyscy podejrzani złożyli wyjaśnienia w sprawie.

            Z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego, prokuratura nie udziela informacji dotyczącej tego, czy przyznali się oni do popełnienia zarzuconych im czynów.

            Po przesłuchaniu zastosowano wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Za te czyny grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Aktualności