Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

22.03.2018 Postępowanie Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu

Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu nadzoruje dochodzenie w sprawie przeciwko obywatelowi Izraela Zeev K. podejrzanemu o przestępstwo z art. 261 kk.

W wyniku przeprowadzonych w tej sprawie czynności, ustalono, że Zeev K. (lat 20), w dniu 21 marca 2018 roku zwiedzał Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Brzezince. Około godz. 13.10 po wejściu na teren Międzynarodowego Pomnika Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau, Zeev K. oddał mocz na schodach Pomnika. Świadkiem tego zachowania była przewodniczka grupy zwiedzającej w tym samym czasie teren Muzeum, która poinformowała o zdarzeniu pracowników Straży Muzealnej. Przybyli na miejsce funkcjonariusze KMP w Oświęcimiu dokonali zatrzymania Zeev K.

Mężczyźnie przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 261 kk (znieważenie pomnika urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego). Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, wyraził skruchę, nie potrafił jednak wskazać motywów swojego zachowania.

W trybie art. 335§1kpk z podejrzanym uzgodniono karę grzywny w wysokości 250 stawek dziennych po 20 złotych każda. Na poczet grożącej mu kary grzywny dokonano zajęcia mienia podejrzanego w postaci środków pieniężnych w łącznej kwocie 2000 zł.

Po wykonaniu czynności Zeev K., został zwolniony.

Aktualności