Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

22.11.2019 Śledztwo Prokutratury Okręgowej w Krakowie w w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. sprowadzaniem, nabywaniem i sprzedażą na terenie Polski znacznych ilości papierosów

Wydział II do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Krakowie prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. sprowadzaniem, nabywaniem i sprzedażą na terenie Polski znacznych ilości papierosów.

W dniu 19 listopada 2019 roku na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie, funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Krakowie, zatrzymali 10 osób, w tym 6 obcokrajowców, w większości należących do zorganizowanej grupy przestępczej działającej m.in. w Krakowie, Olkuszu i Korczowej, zajmującej się nabywaniem, przechowywaniem i wprowadzaniem do obrotu handlowego hurtowych ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej pochodzących z przemytu zza wschodniej granicy Polski.

 Zatrzymane osoby podejrzane są o nabywanie papierosów oraz krajanki tytoniowej, sprowadzanych na terytorium kraju bez uprzedniego oznaczania ich znakami akcyzy lub produkowanych poza składem podatkowym i wydanych bez ich uprzedniego oznaczenia znakami akcyzy, tj. o przest. z art. 65 § 1 kks w zw. z art. 6 § 2 kks.

Siedem z tych osób podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, działającej w latach od 2017 do marca 2018 roku na terenie Krakowa i innych miejscowości na terenie Polski, mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych, polegających na nabywaniu wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego określonego w art. 63 k.k.s. w postaci papierosów, krajanki tytoniowej oraz spirytusu, bez polskich znaków akcyzy skarbowej oraz ich przechowywaniu, przewożeniu, przesyłaniu, przenoszeniu, ukrywaniu, a następnie sprzedawaniu, tj. o przestępstwo z art. 258 § 1 kk i 65§1 kks w zw. z art. 6 § 2 kks. Za te czyny grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Trzem osobom przedstawiono zarzuty z art. 65 § 1 kks w zw. z art. 6 § 2 kks. Nie zarzucono im udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Za te czyny grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Czynności z udziałem doprowadzonych odbywały się w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie w dniach 19 i 20 listopada br.

Podejrzanym zarzucono nabycie łącznie ponad 5 269 800 sztuk papierosów.

Łączna kwota podatku akcyzowego narażonego na uszczuplenie wskutek działań zatrzymanych osób przekroczyła 5.700.000 złotych.

Wobec wszystkich zatrzymanych podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie od 5 tysięcy złotych do 50 tysięcy złotych, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu  i oddania pod dozór Policji.

Dotychczas zabezpieczono mienie o wartości 88 tysięcy złotych.

Aktualności