Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

23.01.2019 Zdarzenia z 22 stycznia br. na osiedlu Dywizjonu 303 w Krakowie

W związku ze zdarzeniami, które miały miejsce 22 stycznia br. na osiedlu Dywizjonu 303 w Krakowie, polegających na użyciu broni służbowej i postrzeleniu kontrolowanego w trakcie interwencji prowadzonej przez funkcjonariuszy Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, w Prokuraturze Rejonowej Kraków – Nowa Huta w Krakowie zarejestrowano postępowanie przygotowawcze, które będzie prowadzone w kierunku czynów z art.224§2 kk i innych – nadto prokurator w odrębnym postępowaniu będzie badał kwestię prawidłowości podjętych przez funkcjonariuszy Policji czynności służbowych,  a w tym użycia broni służbowej.        

Jak dotychczas ustalono do zdarzenia doszło około godziny 15:30 na osiedlu Dywizjonu 303 w Krakowie Z ustaleń wynika, że dwaj funkcjonariusze Policji zatrzymali kierującego samochodem marki BMW do rutynowej kontroli. W czasie czynności przeprowadzonych w radiowozie, kierujący miał uderzyć jednego z funkcjonariuszy, a następnie wybiec z auta. Funkcjonariusze podjęli za nim pościg, jeden z nich dobiegł do uciekającego, doszło wówczas do szamotaniny połączonej z użyciem siły oraz próbą odebrania przez kontrolowanego broni służbowej jednemu z funkcjonariuszy. Kierujący podjął kolejną próbę ucieczki, w trakcie której doszło do użycia broni służbowej. W wyniku zdarzenia kierujący został postrzelony, następnie została mu udzielona pomoc medyczna. Obecnie przebywa w szpitalu i przeszedł w dniu 23 stycznia 2019 roku w godzinach porannych drugi zabieg operacyjny. Z ustaleń wynika, że w czasie kontroli, kontrolowany miał podawać dane osobowe swojego brata.

Na miejscu zdarzenia prokurator uczestniczył w oględzinach. Ustalono, że doszło do wystrzałów z broni służbowej. Ujawniono i przesłuchano świadka, który widział moment pościgu. Dokonano przeszukania samochodu, którym poruszał się postrzelony i ujawniono w nim maczety oraz inne przedmioty. Przesłuchano również pasażerkę samochodu.

   Na polecenie Prokuratora dokonano zabezpieczenia broni służbowej, wideorejestratora z radiowozu, zapisów monitoringów z budynków mieszkalnych i użytkowych. Na miejscu oględzin zabezpieczono łuski. Do badań toksykologicznych zabezpieczono również krew wszystkich uczestników zdarzenia. Badanie na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu potwierdziło, że funkcjonariusze Policji byli trzeźwi.

Obecnie trwają dalsze czynności procesowe w sprawie.

Aktualności