Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

23.01.2020 Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej Kraków - Nowa Huta w Krakowie

Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta w Krakowie skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie, akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi P., oskarżonemu o przestępstwo z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 148 § 1 k.k. i art. 157 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 31 § 2 kk, art. 216 § 1 k.k. w zw. z art. 31 § 2 kk oraz o przestępstwo z art. 190 § 1 k.k. w zw. z art. 31 § 2 kk.

Sebastian P. oraz pokrzywdzona od kilku lat pozostawali w konkubinacie, mieszkając wraz z dziećmi. We wrześniu 2018 roku po opuszczeniu zakładu karnego Sebastian P., wprowadził się do mieszkania pokrzywdzonej.

W toku przeprowadzonego postępowania, w oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, oraz zeznania pokrzywdzonej oraz świadków, ustalono, że w okresie od 12 września 2018 r. do dnia 19 maja 2019 r. w Krakowie, wielokrotnie znieważał pokrzywdzoną słowami powszechnie uznanymi za obelżywe oraz znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie.

W dniu 12 kwietnia 2019 r. w Krakowie doszło do kolejnego incydentu pomiędzy pokrzywdzoną i jej konkubentem. Tego dnia Sebastian P., chciał spotkać się z pokrzywdzoną, jednak ta, w obawie przed nim, nie chciała wpuścić go do mieszkania, co wywołało u podejrzanego atak agresji. Chcąc siłą dostać się do mieszkania, Sebastian P., kopał i uderzał w drzwi, jednocześnie kierował wobec niej groźby pozbawienia życia, krzycząc, że jeśli go nie wpuści, zabije ją. Pokrzywdzona obawiając się gróźb pobudzonego i agresywnego konkubenta nie wpuściła go do mieszkania, gdyż kierowane wobec niej groźby pozbawienia życia, wzbudziły w pokrzywdzonej uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione i o zdarzeniu zawiadomiła Policję.

Następne zdarzenie miało miejsce 19 maja 2019 roku w Krakowie, wówczas sprawca działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia pokrzywdzonej życia, po uprzednim kierowaniu wobec niej gróźb pozbawienia życia, poprzez kilkukrotne zanurzenie i przytrzymanie w wannie wypełnionej wodą głowy pokrzywdzonej oraz uderzaniu głową o brzeg wanny, a także poprzez duszenie, spowodował u niej stłuczenia głowy i twarzoczaszki oraz lędźwiowego odcinka kręgosłupa, co spowodowało naruszenie czynności narządów jej ciała na okres poniżej siedmiu dni, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na udzielenie pomocy pokrzywdzonej.

Czynów tych oskarżony dopuścił się mając w znacznym stopniu ograniczoną zdolność rozpoznania znaczenia czynów i pokierowania swoim postępowaniem.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego, nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia przedstawiając własny przebieg zdarzeń.

Za te czyny grozi kara od 5 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności.

Aktualności