Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

23.06.2020 Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej w Myślenicach

Prokuratura Rejonowa w Myślenicach, skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie, Wydział VI, akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi S. (lat 21), oraz Arkadiuszowi W. (lat 19), o czyny z art. 280§2 kk oraz 280§1 kk.

Stan faktyczny sprawy ustalono na podstawie zeznań pokrzywdzonego oraz zeznań świadków, a także opinii biegłych specjalistów.

Jak ustalono, 16 stycznia 2020 roku, pokrzywdzony udał się na teren myślenickiej galerii handlowej, gdzie spotkał Arkadiusza W., Sebastiana S., oraz innych kolegów. Wspólnie ustalili, że wybiorą się na ścieżkę wiodącą wzdłuż „Zakopianki” w pobliżu galerii. Gdy grupa znalazła się już w miejscu docelowym, Sebastian S., chwycił z tyłu za ramiona pokrzywdzonego, uniemożliwiając mu oswobodzenie się z tego uścisku. W tym samym momencie Arkadiusz W. zaczął uderzać pokrzywdzonego kastetem w głowę, zadając mu łącznie około 4 ciosów w okolicę lewego ucha. Gdy pokrzywdzony otrzymywał uderzenia, usłyszał od obu mężczyzn żądanie o treści ” dawaj fanty”. Pokrzywdzony wiedział, że chodzi im o jego telefon i portfel, co później jeden z napastników potwierdził, zwracając się do niego słowami „wyciągaj ten portfel i telefon,”. Łączna szkoda materialna, jaką odniósł pokrzywdzony w wyniku tego zdarzenia wyniosła 350 zł.

Zdarzenie, za, które sprawcy mieli do pokrzywdzonego pretensje, miało miejsce około 2 tygodnie wcześniej. Wówczas to, przestępstwa innego rozboju, miał dopuścić się wobec pokrzywdzonego sam Sebastian S. Doszło do niego na terenie miejscowości Jasienica. Pokrzywdzony spotkał się z Sebastianem S., na mostku, ok. godz. 17: 00, gdy było już ciemno. Bez uprzedzenia otrzymał od niego dwa uderzenia pięścią w twarz, w wyniku, czego przewrócił się na ziemię. Jednocześnie podejrzany zabrał pokrzywdzonemu portfel i plecak, z zawartością spodni dresowych. Wartość utraconych przedmiotów pokrzywdzony oszacował łącznie na kwotę 200 zł.

W wyniku zdarzenia z dnia 16 stycznia 2020 roku pokrzywdzony odniósł obrażenia w postaci urazu powłok głowy w okolicy ucha, co wymagało zasięgnięcia pomocy medycznej.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Sebastian S., przyznał się do zdarzenia z 16 stycznia 2020 roku.

Arkadiusz W. przyznał się do popełnienia czynu z art. 280§2kk, którego dopuścił się wspólnie i w porozumieniu z Sebastianem S., jednak odmówił składania wyjaśnień.

Za czyn z art. 280§1 kk grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do lat 12, a za czyn z art. 280§2 kk grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Aktualności