Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

23.08.2018 Akt oskarżenia w srawie zabójstwa

Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Pawłowi K., o to, że w dniu 9 marca 2018 r w Krakowie, działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia dwójki pokrzywdzonych, a to stosując wobec pokrzywdzonego mężczyzny przemoc, poprzez kilkukrotne uderzanie go pięściami w okolice głowy i twarzy, w wyniku, czego doprowadził go do stanu bezbronności, a wobec pokrzywdzonej kobiety używając przemocy w postaci przyduszania prawą ręką i prawym przedramieniem, oraz bicie rękoma po ciele, a następnie doprowadzając ją do stanu bezbronności, poprzez pozbawienie ubrania, skrępowanie rąk i nóg, oraz przywiązanie jej rąk do wbitego w ścianę gwoździa, tym samym powodując jej unieruchomienie i brak możliwości ucieczki, a następnie działając ze szczególnym okrucieństwem wobec pokrzywdzonych polegającym na podpaleniu przy pomocy świeczki drewnianej altany, oraz odzieży i przedmiotów w niej się znajdujących, w której znajdowali się doprowadzeni do stanu bezbronności i nieprzytomni pokrzywdzeni, a następnie opuszczając, po upewnieniu się, że pożar objął całą altanę, miejsce zdarzenia, tym swoim opisanym zachowaniem pozbawiając życia pokrzywdzoną oraz jednocześnie bezpośrednio zmierzając do pozbawienia życia pokrzywdzonego, którego to zamierzonego skutku jednak nie osiągnął ze względu na to, że odzyskał on przytomność i zdołał opuścić altanę, odnosząc na skutek zdarzenia obrażenia ciała w postaci: podbiegnięć krwawych obu oczodołów, oraz w postaci termicznych obrażeń drugiego i trzeciego stopnia głowy, twarzy, oraz kończyn prawych, które to obrażenia spowodowały naruszenie czynności narządów ciała pokrzywdzonego na okres powyżej siedmiu dni trwający, a nadto powodując zniszczenie mienia w postaci spalonych przedmiotów, tj. o przestępstwo z art. 148§2 pkt 1 kk iż art. 13 §1 kk w zw. z art. 148 § 3 zdanie I-wsze kk w zw. z art. 148§2 pkt 1 kk w zw. z art. 157 §1 kk i art. 288 §1 kk w zw z art. 11 § 2 kk.

W dniu 9 marca 2018 r około godziny 21.05 Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, z polecenia dyżurnego udali się na ul Makuszyńskiego w Krakowie, gdzie w pobliżu stacji paliw miał przebywać mężczyzna poszkodowany „pożarem” altany, w której zamieszkiwał. Na miejscu zdarzenia zastano poszkodowanego pokrzywdzonego z widocznymi oparzeniami twarzy i głowy. Według jego relacji spaleniu miała ulec altana, w której przebywał wraz ze swą partnerką życiową - pokrzywdzoną. W momencie, w którym pokrzywdzonemu udało się opuścić owo pomieszczenie cała altana objęta była ogniem, z tej też przyczyny nie udało mu się z niej wyciągnąć pokrzywdzonej przebywającej tam w momencie pożaru.

Po ugaszeniu pożaru, w trakcie, którego uległa spaleniu cała drewniana altana, ujawniono spalone zwłoki, zamieszkującej tam pokrzywdzonej.

W międzyczasie na numer alarmowy 112 zadzwonił z telefonu komórkowego, mężczyzna podający się za Pawła K., który oświadczył, że tego dnia w godzinach wieczornych dokonał podpalenia altany na ul. Makuszyńskiego, w wyniku, czego miały spłonąć dwie osoby - kobieta i mężczyzna. Jak ustalono do zdarzenia doszło po libacji alkoholowej, w której uczestniczyli m.in. pokrzywdzeni i sprawca. Podejrzany po dokonaniu tego czynu przebywał w altance przez dłuższy czas, aby uniemożliwić pokrzywdzonym ucieczkę z miejsca pożaru.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Paweł K., przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.

Oskarżony był już karany sądownie.

Za popełnione czyny grozi mu kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

 

 

 

 

 

Aktualności