Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

24.01.2020 Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej w Chrzanowie

Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Mateuszowi S., oskarżonemu o przestępstwo z art. 148 § 1 k.k. i inne.

Jak ustalono Mateusz S. po odbyciu kary pozbawienia wolności przebywał w miejscu zamieszkania swojej matki oraz często podróżował bez ściśle określonego celu po różnych miastach Polski.

W dniu 22 września 2018 roku, w trakcie jednego z wyjazdów, w sklepie jednej z sieci handlowych w Poznaniu, po dokonaniu wyłamania śrubokrętem zabezpieczeń, dokonał kradzieży 2 telefonów komórkowych. W podobny sposób, w dniu 28 września 2018 roku, ponownie, w tym samym sklepie dokonał kradzieży dwóch telefonów komórkowych.

W dniu 13 sierpnia 2018 roku, oskarżony, będąc w Krakowie poznał pokrzywdzoną. Mateusz S. pozostawał z nią w związku, często w jej mieszkaniu nocował, odprowadzał do pracy, często towarzyszył jej także w wykonywaniu obowiązków w pracy..

Następnie zachowanie Mateusza S., w stosunku do pokrzywdzonej zaczęło się zmieniać. Stawał się on zaborczy, zazdrosny, zaczął swoja partnerkę kontrolować i śledzić.

11 grudnia 2018 roku, Mateusz S. próbował dostać się przez balkon do mieszkania pokrzywdzonej. Ponadto 13 grudnia 2018 roku, za pośrednictwem wiadomości sms, kierował groźby karalne wobec brata pokrzywdzonej.

23 grudnia 2018 roku, Mateusz S., będąc w Krakowie zakupił w jednym ze sklepów nóż a następnie pojechał do Trzebini. Następnego dnia rano udał się do Chrzanowa, gdzie w pobliżu przystanku czekał na pokrzywdzoną, która udawała się do pracy. Oskarżony podszedł do pokrzywdzonej, a następnie udał się z nią do miejsca jej pracy. Tam doszło pomiędzy nimi do awantury, wywołanej przez podejrzanego. Mateusz S., obezwładnił pokrzywdzoną gazem łzawiącym a następnie wyciągnął nóż trzymany w rękawie kurtki i zadał jej szereg ciosów nożem. Ciosy godziły w głowę, szyję, tułów pokrzywdzonej, która zasłaniając się ręką próbowała bronić się. Uciekając z miejsca zdarzenia, Mateusz S., porzucił nóż obok ciała zmarłej.

Mateusz S., był uprzedni kilkukrotnie karany, w tym za przestępstwa podobne. Popełnienia zarzucanych mu przestępstw dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa.

Za te czyny grozi mu kara od 8 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności.

Aktualności