Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

24.04.2019 Śledztwo w sprawie wyłudzenia ponad pięciu milionów złotych.

          Wydział III Prokuratury Okręgowej w Krakowie nadzoruje śledztwo, w sprawie wyłudzenia kwoty 5.371.033,52 zł, na szkodę prywatnej firmy.

         W tej sprawie pod zarzutem wyłudzenia mienia o znacznej wartości i uczynienia sobie z procederu stałego źródła dochodu pozostaje 46 letnia kobieta świadcząca usługi księgowo rachunkowe dla pokrzywdzonej firmy.

         Podejrzana została zatrzymana w dniu 16 kwietnia 2019 roku. Po przedstawieniu zarzutów podejrzana przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu.

         Przestępczy mechanizm polegał na adresowaniu części przelewów na rachunki osobiste podejrzanej. Przygotowując dyspozycje przelewów podejrzana wskazywała, jako beneficjentów rzeczywistych kontrahentów pokrzywdzonej firmy, a nawet Urzędy Skarbowe. Osoby akceptujące przelewy z rachunku firmowego zostały w ten sposób wprowadzone w błąd, co do konieczności realizacji płatności oraz rzeczywistego beneficjenta płatności. Podejrzana od 2012 roku doprowadziła do realizacji na własny rachunek 667 nienależnych przelewów w łącznej kwocie ponad pięciu mln zł.

         Przestępczy proceder został ujawniony po przeprowadzeniu przez podmioty zewnętrzne audytu.

         Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia na wniosek prokuratora zastosował wobec podejrzanej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy.

Za zarzucane przestępstwo z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k. grozi podejrzanej kara do 15 lat pozbawienia wolności. 

 

 

Aktualności