Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

24.08.2018 Informacja w sprawie postępowanie dot. śmierci obywateli polskich na terenie Republiki Greckiej

24 lipca 2018 roku Prokuratura Rejonowa w Wadowicach, na podstawie doniesień medialnych wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci w dniu 23 lipca 2018 roku na terenie Republiki Greckiej, dwojga turystów z Polski 38 letniej kobiety oraz jej 9 letniego syna,
tj. o przestępstwo z art. 155 .

Podjęte dotychczas czynności wykazały, że w dniu 23.07.2018 r w okolicach m. Mati powstał pożar, który rozprzestrzenił się w kierunku kurortów wypoczynkowych, w tym w okolice hotelu Ramada Attica, w którym zakwaterowani zostali m.in. polscy turyści, przebywający na wczasach.

W czasie pożaru dwoje polskich turystów, wspólnie z innymi osobami wsiadło do łodzi i wypłynęli w morze uciekając przed pożarem. Ich ciała zostały wyłowione z morza w dniu 23/24.07.2018 r – a następnie ich tożsamość została potwierdzona.

W trakcie postępowania, przeprowadzono szereg przesłuchań świadków, wystąpiono do operatorów sieci komórkowych o bilingi, uzyskano listę rezydentów oraz polskich turystów zakwaterowanych w hotelu Ramada wspólnie z pokrzywdzonymi, a następnie wystąpiono z wnioskami o pomoc prawną o ich przesłuchanie do jednostek policji właściwych dla miejsca zamieszkania świadków na terenie całego kraju.

Prokurator Rejonowy w Wadowicach wydał 14 sierpnia 2018 roku Europejski Nakaz Dochodzeniowy, którym zwrócił się do strony greckiej o wykonanie szeregu czynności procesowych na terenie Grecji, w tym przesłuchania świadków.  

Dla przyspieszenia wykonania tych czynności zwrócono się do Eurojust.

 

 

Aktualności