Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

24.11.2017 Bójka po libacji

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Zachód prowadzi śledztwo przeciwko Mateuszowi K. lat 23, o to, że w dniu 19 listopada 2017 r. w Krakowie działając w bezpośrednim zamiarze pozbawienia życia pokrzywdzonego mężczyzny w wieku lat 23 wielokrotnie zadawał uderzenia siekierą po całym jego ciele, w tym w okolice głowy i przedramienia, co skutkowało raną rąbaną prawego przedramienia ze złamaniem kości łokciowej i częściowym uszkodzeniu mięśni grupy zginaczy oraz raną kłutą prawego przedramienia, a powyższe obrażenia naruszyły czynności narządów ciała na czas powyżej siedmiu dni, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na postawę pokrzywdzonego zasłaniającego się rękoma przed zadawanymi ciosami, tj. o przest. z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk i art. 157 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2kk, oraz przeciwko Igorowi W. lat 25 , o to, że w dniu 19 listopada 2017 r. w Krakowie działając w zamiarze, aby Mateusz K. pozbawił życia pokrzywdzonego, swoim zachowaniem ułatwił mu jego popełnienie, a w szczególności udzielił mu wsparcia osobowego poprzez zwiększenie przewagi liczebnej napastników oraz zwiększenie elementu zagrożenia wobec pokrzywdzonego poprzez posiadanie niebezpiecznego narzędzia w postaci młotka, tj. o przest. z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 148 § 1 kk.

Igor W. podejrzany jest również o przest. z art. 193 kk i art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (posiadanie marihuany 2,7 grama).

Mateusz K. podejrzany jest również o przestępstwa z art. 193 kk i art. 288 § 1 kk w zw. z art. 11 § kk (wtargnięcie do lokalu zamieszkałego przez pokrzywdzonego poprzez zniszczenie siekierą drzwi do oficyny i do mieszkania).

W dniu 19 listopada 2017 r. Mateusz K. wspólnie z pokrzywdzonym i innymi
osobami spożywał alkohol i używał dopalaczy w mieszkaniu przy ul. Podzamcze w Krakowie. Po agresywnym zachowaniu Mateusza K. został on wyrzucony z mieszkania przez uczestników libacji oraz wdał się w sprzeczkę z pokrzywdzonym. 

Mateusz K. jest prawdopodobnie pseudokibicem jednego z krakowskich klubów, gdyż groźby wobec pokrzywdzonego dotyczyły pobicia go przez innych pseudokibiców. Sam Mateusz K. zaprzecza, aby był kibicem. Drugi podejrzany też prawdopodobnie jest pseudokibicem.

 Po wyrzuceniu z lokalu Mateusz K. skontaktował się ze znajomym Igorem W. a następnie wspólnie udali się do tego mieszkania. Mateusz K. był pod wpływem alkoholu i dopalaczy. Sforsował siekierą drzwi do oficyny i do mieszkania. Po wtargnięciu do mieszkania zaatakował pokrzywdzonego siekierą zadając mu ciosy po całym ciele. Igor W. stał w tym czasie w mieszkaniu trzymając w ręce młotek. Po ataku obaj sprawcy uciekli z mieszkania, a obecne na miejscu osoby wezwały karetkę Pogotowia Ratunkowego. Sprawcy siekierę zabrali z mieszkania Mateusza K.

Pokrzywdzony został przewieziony do szpitala, gdzie przeszedł operację. Biegły lekarz sądowy ocenił jego obrażenia, jako trwające dłużej niż 7 dni. Pokrzywdzony został przesłuchany na miejscu w szpitalu.

Podejrzani zostali zatrzymani, przedstawiono im zarzuty i przesłuchano ich w Prokuraturze w charakterze podejrzanych. Nie przyznają się oni do zamiaru zabójstwa pokrzywdzonego. Po rozpoznaniu wniosków Prokuratury, Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia zastosował wobec obu podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 90 dni.

Przebieg zdarzenia ustalono m.in. w oparciu o zeznania świadków, w tym pokrzywdzonego, którzy uczestniczyli w libacji oraz wyjaśnień podejrzanego Mateusza K. Obaj podejrzani byli karani za przestępstwa przeciwko mieniu.

Za zarzucane im czyny grozi kara od 8 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności.

Aktualności