Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

25.03.2019 Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu

Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu skierowała akt oskarżenia przeciwko Teodorowi K. (lat 82) i Piotrowi R. (lat 60), o popełnienie przestępstw z art. 256§1 kk.

Akt oskarżenia dotyczył zgromadzenia, które odbywało się 27 stycznia 2019 roku przy ulicy Wyzwolenia i Jaracza w Oświęcimiu oraz na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz –Birkenau.

W akcie oskarżenia zarzucono Teodorowi K., że 27 stycznia br.,

  1. w Oświęcimiu w czasie zgromadzenia odbywającego się przy ul. Wyzwolenia i Jaracza, publicznie nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych, tj. o przestępstwo z art. 256§1 kk.
  2. że, w tym samym dniu na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz –Birkenau, publicznie nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych, tj. o przestępstwo z art. 256§1 kk.
  3. w tym samym miejscu i czasie na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau, znieważył Dyrektora tego Muzeum, tj. o przestępstwo z art. 216§1 kk.

Piotrowi R., w akcie oskarżenia zarzucono, że 27 stycznia br.,:

  1. w Oświęcimiu w czasie zgromadzenia odbywającego się przy ul. Wyzwolenia i Jaracza, publicznie nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych, tj. o przestępstwo z art. 256§1 kk.
  2. w tym samym miejscu i czasie na terenie parkingu Państwowego Muzeum Auschwitz –Birkenau, publicznie nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych, tj. o przestępstwo z art. 256§1 kk.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych, Teodor K. i Piotr R., nie przyznali się do popełnienia zrzucanych im czynów.

Dowody oparto na podstawie oględzin z nagrań oraz przesłuchań świadków.

Za te czyny grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

 

 

Aktualności