Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

27.06.2020 Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej w Chrzanowie

Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko Januszowi B., (lat 32), któremu zarzucono, że wspólnie z innymi ustalonymi osobami, co do których zapadły już nieprawomocne wyroki Sądowe, dokonał 23 maja 2018 roku w Olkuszu i Jaworznie wymuszenia rozbójniczego , pobicia oraz pozbawienia wolności tej samej osoby.

Jak ustalono, jeden z wcześniej skazanych mężczyzn umówił się z pokrzywdzonym na spotkanie, na które przybył wspólnie z oskarżonym i dwoma innymi już skazanymi mężczyznami. Poruszali się oni pojazdem m-ki Volkswagen a do spotkania doszło na terenie osiedla Chrzanów - Kęty. Pokrzywdzony przyjechał samochodem m-ki Mercedes Benz.

Stamtąd wszyscy przejechali w rejon wiaduktu pod autostradą A4. Gdy zatrzymali się, oskarżony uderzył pokrzywdzonego rurką lub innym niebezpiecznym przedmiotem w głowę. W wyniku tego pokrzywdzony upadł, uszkadzając przednią część samochodu marki Volkswagen. Po tym wszyscy czterej mężczyźni zaczęli bić pokrzywdzonego i kierować wobec niego groźby karalne. W tym czasie zabrali pokrzywdzonemu przedmioty w postaci pieniędzy w kwocie 3100 zł oraz telefonu komórkowego o wartości 200 zł.

Następnie oskarżony wraz z innym mężczyzną wsadzili pokrzywdzonego do samochodu marki Mercedes i przejechali w inne miejsce, już na terenie Jaworzna. Następnie jeden z napastników, używając noża oraz kierując groźby wraz z oskarżonym wobec pokrzywdzonego, doprowadzili go do rozporządzenia mieniem w postaci samochodu osobowego marki Mercedes o wartości 12 tys. zł, poprzez zmuszenia do napisania umowy sprzedaży przedmiotowego samochodu i przeniesienia jego własności, a następnie dokonali zaboru w celu przywłaszczenia należących do pokrzywdzonego elektronarzędzi, znajdujących się wewnątrz przedmiotowego samochodu, o wartości 11 tys. zł.

W wyniku zdarzenia pokrzywdzony doznał obrażeń ciała, które spowodowały u niego naruszenie czynności narządów ciała na okres poniżej dni siedmiu  w rozumieniu przepisu art. 157§2 kk.

Jan B., przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw i odmówił składania wyjaśnień.

Jan B., był uprzednio karany, a zarzucanych mu przestępstw przeciwko mieniu dopuścił się warunkach powrotu do przestępstwa.

Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Aktualności