Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

28.08.2018 Akt oskarżenia w sprawie bójki ze skutkiem śmiertelnym

Prokuratura Rejonowa w Wieliczce, skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko Michałowi K., Kamilowi P., Arturowi J. oraz Sebastianowi C. o to, że w nocy z 14 na 15 sierpnia 2017 roku w Skawinie, woj. małopolskiego, działając wspólnie i w porozumieniu oraz innymi nieustalonymi osobami, co, do których materiały wyłączono do odrębnego postępowania, publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego, używając gazów łzawiących i obezwładniających oraz niebezpiecznych narzędzi w postaci noża i maczety, wzięli udział w bójce, polegającej na biciu rękami i kopaniu po ciele oraz zadawaniu uderzeń nożem i maczetą, w której wymienieni uczestnicy zostali narażeni na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź nastąpienia skutku określonego w art. 156 § 1 k.k. lub art. 157 § 1 k.k., przy czym Artur J. używał niebezpiecznego narzędzia w postaci maczety, Kamil P. używał niebezpiecznego narzędzia w postaci noża motylkowego, Sebastian C. używał metalowego pojemnika z zawartością gazu obezwładniającego, pieprzowego - żelu o pojemności 400 ml - stanowiącego niebezpieczne narzędzie z uwagi na jego wagę, kształt i wymiary oraz sposób i planowane użycia wspólnie z niebezpiecznymi narzędziami posiadanymi przez Artura J. w postaci maczety i Kamila P. w postaci noża, a Michał K. używał niebezpiecznego narzędzia w postaci maczety o długości ostrza ok. 50 cm., i w wyniku czego jeden z pokrzywdzonych doznał obrażeń ciała w postaci rany ciętej ręki i rany tłuczonej okolicy skroniowej, skutkujących naruszeniem czynności narządu ciała na okres przekraczający 7 dni, a drugi z pokrzywdzonych doznał obrażeń ciała, naruszających czynności narządu ciała na okres przekraczający 7 dni, zaś trzeci z pokrzywdzonych doznał rany kłutej o długości około 3 cm bocznej powierzchni klatki piersiowej po stronie lewej, z uszkodzeniem VIII lewego żebra i lewego płuca oraz rany kłutej o długości około 2,5 cm w rejonie lewego kolana, po czym zmarł, a przyczyną jego zgonu była rana kłuta klatki piersiowej z wykrwawieniem do lewej jamy opłucnej, tj. o przest. z art. 158 § 3 k.k. i art. 159 k.k. i art. 157 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 57a § 1 kk.

Jak ustalono, 14.08.2017 roku, w godzinach wieczornych Artur J., udał się do Skawiny, gdzie spotkał się z kolegami: Sebastianem C. i Kamilem P., gdzie wymienieni wraz z innymi osobami spożywali alkohol. Ok. godz. 1.30 Sebastian C., Artur J. i Kamil P. udali się w rejon ul. Bukowskiej w Skawinie. Artur J., ubrany w bluzę jednego z krakowskich klubów piłkarskich, posiadał ze sobą maczetę, natomiast Sebastian C. pojemnik z gazem o poj. 400 ml.

Tego samego dnia tj. 14.08.2017 r. ok. godz. 23:00, mieszkańcy Skawiny: pokrzywdzony wraz  z Michałem K., i innym kolegą udali się do Krakowa w rejon Klubu „Forum”, gdzie przebywali do godz. 1:00, po czym wrócili samochodem, należącym do pokrzywdzonego do Skawiny i po dokonaniu zakupu alkoholu udali się do mieszkania swojej znajomej  W pewnym momencie po wyjściu na balkon celem zapalenia papierosów, zobaczyli grupę ok. 6 osób, w dwóch grupach po 3 osoby. W momencie, gdy obserwowani ludzie znaleźli się na wysokości zaparkowanych przy ul. Bukowskiej aut, rozległ się odgłos - tępy huk.

Pokrzywdzony wówczas wybiegł z mieszkania podejrzewając, że zostało uszkodzone jego auto. Za pokrzywdzonym wybiegł z mieszkania Michał K., po czym obaj udali się przed blok w kierunku grupy osób znajdujących się w pobliżu samochodów. Następnie doszło do starcia pomiędzy obu grupami. W pierwszej fazie zdarzenia wymienieni zostali zaatakowani, przez co najmniej dwóch sprawców, którzy używali wobec nich przemocy polegającej na biciu i kopaniu po całym ciele. Artur J., został uderzony nieustalonym narzędziem plecy, skutkiem, czego wywrócił się. W tym samym czasie Sebastian C. został najpierw uderzony czterokrotnie w głowę przez dwóch sprawców, a kiedy upadł był nadal bity i kopany, po czym zaatakował go kolejny napastnik posiadający w ręku maczetę o długości ok. 50 cm, a który zadał mu cios w kierunku jego głowy.

Po zakończeniu bójki Michał K. wraz z pokrzywdzonym powrócili w kierunku klatki wejściowej bloku, z którego uprzednio wybiegli. Pokrzywdzony, z uwagi na doznane rany i krwotok pozostał przed wejściem do bloku.

Po przyjeździe zespołu Pogotowia Ratunkowego podjęto akcję reanimacyjną, a o godz. 2: 45 lekarz stwierdził zgon pokrzywdzonego.

Podejrzani Michał K., Artur J., Sebastian C. i Kamil P. dotychczas nie byli karani Sądownie.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów oraz odmawiali składania wyjaśnień lub składali wyjaśnienia, w których umniejszali swoją rolę.

Za ten czyn grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Aktualności