Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

29.05.2018 Akt oskarżenia w sprawie rozboju w Krakowie - Nowej Hucie

Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta w Krakowie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko Jackowi Ś. oskarżonemu o to, że w nocy z 31.12.2017 r. na 1.01.2018 r. w Krakowie posługując się nożem i grożąc jego użyciem poprzez przystawienie go do gardła pokrzywdzonego i grożąc mu pozbawieniem życia oraz doprowadzając go do stanu bezbronności z uwagi na przewagę fizyczną, zabrał w celu przywłaszczenia pokrzywdzonemu będące jego własnością telefon komórkowy oraz laptop, przy czym czynu tego dopuścił się przed upływem pięciu lat od odbycia kary pozbawienia wolności, to jest umyślne przestępstwo podobne tj. o przest. z art. 280 § 2 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k.

 

W dniu 1.01.2018 r. funkcjonariusze Policji zostali zawiadomieni o podejrzeniu popełnienia przestępstwa rozboju na szkodę Tomasza M. W toku przeprowadzonego w niniejszej sprawie śledztwa ustalono, że pokrzywdzony przebywał w mieszkaniu znajomego. Pokrzywdzony przed północą zasnął w kuchni tegoż mieszkania, mając przy sobie m.in telefon komórkowy oraz laptop. Poza nim w mieszkaniu przebywał wtedy tylko jego znajomy, który około północy wpuścił do mieszkania Jacka Ś. inna osobę. Jacek, Ś., który znajdował się pod wyraźnym wpływem alkoholu, w pewnym momencie udał się do kuchni, w której spał pokrzywdzony i przykładając mu do gardła nóż o długości około 15 cm, zagroził, ze go zabije. Powtórzył to wielokrotnie oraz zapytał pokrzywdzonego, czy chce, żeby go zabić, a gdy ten zaprzeczył, oskarżony powiedział, że zabiera mu laptop i telefon komórkowy, gdyż jego dziecko nie dostało „buły na święta”, po czym zabrał mu terzeczy. Następnie oskarżony zapytał pokrzywdzonego, czy zaistniałe przestępstwo zgłosi na Policji, a gdy ten zaprzeczył, Jacek Ś. powiedział mu, że „może iść”. Gdy oskarżony wyszedł z kuchni, pokrzywdzony uciekł z pomieszczenia przez okno. W czasie całego zdarzenia w kuchni przebywali jedynie pokrzywdzony i oskarżony. Następnie Jacek Ś. oraz jego znajomy opuścili mieszkanie, a następnie w nieustalonym momencie Jacek Ś. przekazał skradziony laptop znajomemu, po czym powrócił do swojego domu i przekazał telefon komórkowy córce.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Jacek Ś. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, iż faktycznie w noc sylwestrową odwiedził znajomego w jego mieszkaniu, od którego otrzymał laptop i telefon komórkowy w ramach rozliczenia za dług powstały w wyniku wybicia przez niego szyb w mieszkaniu oskarżonego.

Jacek Ś. był dotychczas czterokrotnie karany.

Za ten czyn grozi mu kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

 

Aktualności