Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

29.06.2017 Umorzono postępowanie w jednej ze spraw dot. gry "Niebieski Wieloryb"

W Prokuraturze Rejonowej w Wieliczce umorzono śledztwo w sprawie namowy nieustalonego dnia i miesiąca 2017 roku ucznia jednej z podkrakowskich szkół do targnięcia się na własne życie, tj. o przestępstwo z art. 151§1 kk wobec stwierdzenia, że czynu nie popełniono.

Prokuratura Rejonowa w Wieliczce nadzorowała postępowanie w tej sprawie zainicjowane zawiadomieniem przede wszystkim Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Jak ustalono 14 letni uczeń szkoły podstawowej znajdującej się w  jednej z podkrakowskich  miejscowości chwalił się kolegom, że gra w grę o nazwie „Niebieski Wieloryb”, i w związku z tą grą ma obrażenia na nodze. W trakcie zorganizowanego przez dyrekcję szkoły spotkania z uczniami, zaprzeczył on jednak aby faktycznie grał w jakąś grę, w której wykonywał by zadania m.in. w postaci samookaleczeń, Samą sytuację wymyślił dla żartu. W sprawie przesłuchano niektórych rodziców dzieci uczęszczających do tej klasy, dyrektora szkoły, wychowawców, uzyskano także dokumentację w postaci opinii psychologicznej, które to dowody doprowadziły do wniosku, że 14 letni pokrzywdzony nie grał w grę „Niebieski Wieloryb”, a odniesione zadrapania na nodze powstały podczas zabawy, a nie wynikały z celowego działania małoletniego. Nie stwierdzono też, by małoletni pokrzywdzony kontaktował się z kimś kto gra w grę „Niebieski wieloryb”. Z tych względów postępowanie w tej sprawie umorzono.

Aktualności