Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

29.11.2019 Zatrzymania w sprawie ZBK

W  dniu wczorajszym do sprawy związanej z nieprawidłowościami w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie oraz w Wydziale Skarbu Urzędu Miasta Krakowa zatrzymano Agnieszkę K. (43 lata), – której zarzucono płatną protekcję oraz przyjęcie w 2016 roku obietnicy korzyści majątkowej w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych w zamian za załatwienie wygranego przetargu dotyczącego dwóch mieszkań a przeprowadzonego w 2016 roku przez ten urząd na komercyjny wynajem gminnych mieszkań o powierzchni powyżej 80 m2. Czynów tych miała dopuścić się wspólnie i w porozumieniu z jedną z  krakowskich businesswoman, która zmarła. Podejrzanej przedstawiono także zarzut składania w toku niniejszego śledztwa fałszywych zeznań.

Agnieszka K. nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu i złożyła wyjaśnienia, w których zakwestionowała ogłoszone jej zarzuty. Wobec wymienionej zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji i zakazu kontaktowania się z określonymi osobami oraz zawieszenie w wykonywaniu pełnionej funkcji.

Za zarzucane jej czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W toku realizacji zatrzymano także dwójkę krakowskich biznesmenów Dariusza B. (56 lat)  i Monikę M.(47 lat), którym przedstawiono zarzuty wręczenia w 2017 roku korzyści majątkowej w łącznej wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych w zamian za pośrednictwo w załatwieniu w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie wygranej w aukcji na wynajem lokalu użytkowego w ścisłym centrum Krakowa. Wymienieni nie ustosunkowali się do sprawstwa zarzucanego im czynu i skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.

Za zarzucane im czyny grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Aktualności