Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

30.10.2018 Akt oskarżenia w sprawie Prokuratury Rejonowej w Miechowie

Prokuratura Rejonowa w Miechowie skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie, akt oskarżenia przeciwko Arkadiuszowi K., któremu zarzucono, że w okresie od 26 marca 2018 r. do 27 marca 2018 r., w Miechowie, działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia pokrzywdzonego oraz w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie polegającej na żądaniu od pokrzywdzonego alkoholu i papierosów oraz zwrotu kwoty 50 zł, wielokrotnie zadał mu ciosy stylem od kilofa po całym ciele a w szczególności po klatce piersiowej i głowie, powodując m.in. wielonarządowe obrażenia ciała w postaci rozległych rozsianych otarć i podbiegnięć krwawych na całym ciele, złamania żeber i kręgosłupa, co skutkowało zgonem pokrzywdzonego, przy czym czynu tego dopuścił się w ciągu pięciu lat od odbycia kary w łącznym wymiarze powyżej jednego roku pozbawienia wolności, będąc uprzednio skazany w warunkach powrotu do przestępstwa określonych w art. 64 § 1 k.k. za umyślne przestępstwo podobne, tj. o przestępstwo z art. 148 § 2 pkt 3 k.k. w zw. z art. 64 § 2 k.k.

W toku śledztwa ustalono, że w dniu 26 marca 2017 roku, pokrzywdzony wraz z oskarżonym, przebywali w mieszkaniu, gdzie trwała libacja alkoholowa. W jej trakcie oskarżony miał pretensje do pokrzywdzonego, że pomimo przekazania mu 50 złotych nie zakupił on alkoholu oraz papierosów, jak również nie zwrócił mu pieniędzy. W pewnym momencie Arkadiusz K., uderzył pokrzywdzonego pięścią w twarz, a gdy ten przewrócił się na podłogę, oskarżony wyjął spod łóżka drewniany styl od kilofa, którym wielokrotnie uderzał pokrzywdzonego po całym ciele, w szczególności w okolice klatki piersiowej oraz głowy. Następnie Arkadiusz K. udał się do sąsiedniego pokoju, gdzie położył się spać. Pozostali na miejscu uczestnicy libacji również zasnęli.

Około północy jeden z uczestników libacji i zobaczył pokrzywdzonego leżącego na podłodze, a gdy zdał sobie sprawę, że nie daje on oznak życia, wezwał karetkę pogotowia oraz zawiadomił Policję.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Arkadiusz K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i początkowo odmówił składania wyjaśnień. Podczas kolejnego przesłuchania złożył wyjaśnienia pozostające jednak w sprzeczności z ustalonym stanem faktycznym.

Arkadiusz K., był wielokrotnie karany Sądownie.

Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

 

Aktualności