Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

30.11.2018 Akt oskarżenia w sprawie napadu w centrum Krakowa

Prokuratura Rejonowa Kraków -Śródmieście Zachód skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Krystianowi J (18 lat). i Mateuszowi B. (18 lat), o przestępstwo z art. 280§2 kk.

Jak ustalono, w dniu 25 sierpnia 2018 roku trzech obcokrajowców, obywateli Wenezueli, Meksyku i Argentyny wyszło z klubu na ul. Jagiellońskiej w Krakowie i udali się na postój taksówek na ulicy Basztowej. Gdy czekali na taksówkę nagle podeszło do nich dwóch mężczyzn z kapturami na głowach i zasłoniętymi do połowy twarzami. Najpierw zaczęli krzyczeć do pokrzywdzonych po polsku a potem jeden z napastników wyciągnął w kierunku jednego z pokrzywdzonych maczetę i mierząc w jego stronę zażądał pieniędzy, zegarka i telefonu. Pokrzywdzony wydał napastnikowi kwotę 120 zł oraz zegarek o wartości ok 600 zł. W tym czasie drugi z pokrzywdzonych oddał sprawcy trzymającemu maczetę pieniądze w kwocie 100 zł. W tym czasie świadek zdarzenia poprosił o pomoc jednego z taksówkarzy, który wezwał Policję.

W tym samym czasie w podobny sposób zostali zaatakowani dwaj obywatele Wielkiej Brytanii. W czasie, gdy robili sobie zdjęcia na jednej z ulic Krakowa podeszło do nich dwóch mężczyzn z maskami na twarzy typu kominiarki. Jeden ze sprawców zwrócił się do jednego z pokrzywdzonych po angielsku aby oddał mu swój zegarek, pokrzywdzony odmówił i wówczas napastnik wyciągnął maczetę i przyłożył mu do brzucha, pokrzywdzony rzucił w kierunku sprawcy portfel, z którego napastnik wyciągnął pieniądze w kwocie 200 zł oraz kartę płatniczą.

Drugi z pokrzywdzonych uciekł napastnikom, by wezwać pomoc. W trakcie, gdy pierwszy z pokrzywdzonych próbował uciec napastnikom nadjechały zmotoryzowane patrole Policji i sprawcy zostali zatrzymani.

Po wylegitymowaniu okazało się że sprawcami rozboju na cudzoziemcach są Krystian J. i Mateusz B. Przy zatrzymanych ujawniono maczetę, kartę płatniczą, zegarek i pieniądze.

Pokrzywdzeni  zidentyfikowali zabezpieczone rzeczy jako te, które zostały im skradzione.

Podejrzani przyznali się częściowo do popełnienia zarzucanych im czynów. Obaj nie byli dotychczas karani sądownie, a za popełnione czyny grozi im kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 do lat 12.

Aktualności