Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

5.04.2017 Akt oskarżenia w sprawie podpalenia żony w Wolbromiu

Prokuratura Rejonowa w Olkuszu skierowała do Sadu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko Mirosławowi W. oskarżonemu o to, że nocy z 27/28 sierpnia 2016 roku w Wolbromiu woj. małopolskiego działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia swojej żony oraz ze szczególnym okrucieństwem, oblał substancją łatwopalną w postaci benzyny silnikowej ciało i ubranie wyżej wymienionej pokrzywdzonej, jak również łóżko, w którym leżała, a następnie podpalił zapalniczką ją i jej ubranie, wzniecając gwałtowny pożar, czym spowodował u pokrzywdzonej obrażenia ciała w postaci ciężkiego oparzenia skóry, obejmującego około 70 % powierzchni ciała, w wyniku, czego, na skutek zmian ogólnoustrojowych w przebiegu oparzenia znacznej powierzchni ciała, mimo udzielonej pomocy medycznej, pokrzywdzona w dniu 1 listopada 2016 roku zmarła w szpitalu w Krakowie.

W tym samym miejscu i czasie sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia, które zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób, w tym żony oraz dwójki swoich dzieci oraz mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać pożaru, eksplozji materiału łatwopalnego w postaci dwóch butli gazu płynnego propan-butan, poprzez rozlanie we wnętrzu budynku substancji łatwopalnej w postaci benzyny silnikowej i jej podpalenie, co mogło skutkować wybuchem, rozerwaniem stalowych butli oraz uszkodzeniem lub zburzeniem budynku i przemieszczaniem się fragmentów butli oraz oddzielonych fragmentów konstrukcji obiektu, co mogło zagrozić ludziom, pojazdom, innym budynkom, przy czym w wyniku tego zdarzenia nieumyślnie spowodował u pokrzywdzonej małoletniego dziecka wspólnie z nim zamieszkującego, obrażenia ciała w postaci oparzeń II stopnia kończyny górnej prawej w okolicy stawu łokciowego i grzbietowej powierzchni ręki, które naruszyły czynności narządów ciała na okres poniżej siedmiu dni, tj. o przestępstwo z art. 164 § 1 kk. i art. 157 § 3 i § 4 kk. w zw. z art. 11§2 kk.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Olkuszu przeprowadziła postępowanie przygotowawcze przeciwko Mirosławowi W. podejrzanemu o popełnienie przestępstw z art. z art. 148 §2 pkt. 1k.k. i art. 164 § 1 kk. i art. 157 § 3 i § 4 kk. w zw. z art. 11 § 2 kk.

W nocy z 27/28.08.2016 r. około godz. 00.25 patrol Policji z Komisariatu Policji w Wolbromiu udał się na ul. Fabryczną w Wolbromiu , gdzie według zgłoszenia mężczyzna miał podpalić kobietę i dom. Po przybyciu na miejscu w/w funkcjonariusze Policji zastali płonący budynek i stojącą przed nim poparzoną kobietę z trójką dzieci. W tym czasie na miejsce przybyła załoga Pogotowia Ratunkowego i straż pożarna. Zatrzymanym mężczyzną okazał się Mirosław W. - mąż zgłaszającej. Pokrzywdzona kobieta po opatrzeniu na miejscu przez pogotowie ratunkowe, w stanie ciężkim została zabrana helikopterem do Szpitala Specjalistycznego w Krakowie na Oddział Oparzeń. Obrażeń w postaci poparzenia ręki doznała też jedna z dziewczynek. Natomiast pozostałe dzieci nie odniosły żadnych obrażeń.

Jak ustalono pokrzywdzona z Mirosławem W. pozostawali w związku małżeńskim od marca 2011 roku. W ich domu w ostatnim okresie bardzo często dochodziło do awantur wywoływanych przez nietrzeźwego Mirosława W. Na przestrzeni od 01.01.2013 r. do 27.08.2016 roku . nie odnotowano żadnych zawiadomień dotyczących przemocy w tej rodzinie. W tym okresie, w miejscu zamieszkania stron czterokrotnie interweniowała Policja.

W dniu 27 sierpnia 2016 roku Mirosław W. pozostał na swojej posesji , gdzie sam spożywał alkohol. Pokrzywdzona udała się do sypialni , gdzie położyła się spać. Mirosława W. stał nad jej łóżkiem i trzymał w ręce 5-litrowy kanister, z którego wylewał na pokrzywdzoną benzynę. Całe łóżko, w którym leżała pokrzywdzona i ona sama były polane benzyną . W powietrzu wyczuwalny był wyraźnie zapach benzyny. Pokrzywdzona w tym czasie usiłowała wstać z łóżka , ale Mirosław W. jej nie pozwolił i przez cały czas przytrzymywał ją za rękę , aby nie mogła wstać i z tego łóżka wyjść. Następnie wymieniony odrzucił kanister i z kieszeni wyciągnął zapalniczkę. Widząc to syn podbiegł do Mirosława W. i próbował mu tą zapalniczkę wyrwać z ręki, jednakże bezskutecznie. Wtedy Mirosław W. zapalił zapalniczkę , przyłożył ją do ciała pokrzywdzonej i podpalił zapalniczką ją i jej ubranie, wzniecając gwałtowny pożar . Chcąc ugasić palące się na niej ubranie, pokrzywdzona pobiegła do łazienki pod prysznic. Kiedy zdołała je ugasić, wyszła na zewnątrz budynku. Wraz z nią budynek opuściły córki. Następnie pokrzywdzona zadzwoniła na Policję, a nadto wykonała połączenie do kuzynki. W tym czasie Mirosław W. wybiegł na podwórko , rzucił się na trawę i próbował ugasić palące się na nim spodnie.

W wyniku zdarzenia pokrzywdzona doznała obrażeń ciała w postaci ciężkiego oparzenia skóry, obejmującego około 70 % powierzchni ciała.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Mirosław W. w pierwszych wyjaśnieniach nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Wyjaśnił, że od wielu lat jego żona go poniżała i śmiała się z niego, postanowił ją wystraszyć. Udał się więc do piwnicy, skąd wziął kanister z benzyną, po czym poszedł do sypialni, w której na łóżku , w koszuli nocnej leżała żona. Następnie polał żonę benzyną. W ręce miał zapalniczkę, jednakże nie chciał podpalić żony. Nie pamięta jak doszło do podpalenia żony i jej odzieży, czy żona się broniła, czy ratował żonę i dzieci. Pamięta natomiast, że wszystko się zapaliło, żona uciekała, Nie widział, żeby ubranie się na niej zapaliło, natomiast na nim zapaliły się spodnie oraz koszulka. W toku kolejnych wyjaśnieniach w części przyznał się do popełnienia zarzucanych czynów.

Mirosław W. nie był w przeszłości karany. Był uzależniony od alkoholu.

Za te czyny grozi mu kara na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności lub kara dożywotniego pozbawienia wolności.

 

 

 

 

Aktualności