Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

7.11.2018 Akt oskarżenia Wydziału I Prokuratury Okręgowej w Krakowie

Prokuratura Okręgowa w Krakowie w dniu 31.10.2018 roku skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko sprawcom czynu polegającego na uprowadzeniu dla okupu mężczyzny w dniu 4 grudnia 2017 roku w Krakowie.

Oskarżonych o ten czyn zostało siedmiu mężczyzn, z których sześciu brało czynny i aktywny udział w przestępstwie, zaś siódmy swoim zachowaniem ułatwił im popełnienie przestępstwa poprzez udostępnienie posesji, na której przetrzymywany był pokrzywdzony. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 25 lat pozbawienia wolności.

Jak ustalono, do uprowadzenia doszło na tle konfliktów związanych z prowadzoną wcześniej przez pokrzywdzonego i sprawców działalnością przestępczą.

Zgodnie z ustaleniami postępowania, pokrzywdzony został w dniu zdarzenia około godziny 15.00 podstępnie zwabiony przez sprawców pod jedną z krakowskich siłowni, gdzie następnie został obezwładniony, skrępowany, wrzucony do bagażnika samochodu i przewieziony do miejsca przetrzymywania. Tam został pobity i grożono mu popełnieniem przestępstw na szkodę członków jego rodziny. Sprawcy m. in. nacięli nożem ucho i place dłoni pokrzywdzonego. Sprawcy nawiązali kontakt z rodziną pokrzywdzonego i zażądali zapłaty okupu za jego uwolnienie. W międzyczasie część sprawców splądrowała mieszkanie pokrzywdzonego. Po kilku godzinach doszło do przekazania okupu sprawcom w kwocie ok. 120 000 zł, zaś pokrzywdzony został uwolniony.

Sprawcami są mężczyźni w wieku od 22 do 35 lat. Wobec podejrzanych był stosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Aktualnie oskarżeni pozostają w dalszym ciągu w areszcie.

Aktualności