Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

7.11.2018 Postępowanie z zawiadomienia Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu

Do Prokuratury Rejonowej Kraków – Krowodrza w Krakowie wpłynęło zawiadomienie Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, dotyczące podejrzenia popełnienia czynu z art. 256 kk i 261 kk, znieważenia publicznie urządzonego miejsca w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego – w tym wypadku zawiadamiającego Muzeum oraz propagowania ideologii nazistowskich, wykorzystując wizerunek Muzeum.

Czynu tego miała dopuścić się obywatelka Włoch, która w dniu 28 października br., biorąc udział  w zdarzeniu mającym upamiętnić Benito Mussoliniego w miejscowości Predappio we Włoszech – ubrana była w czarna koszulkę z napisem „Auschwitzland”, nad którym wydrukowano zarys Bramy Śmierci, znajdującej się na terenie byłego nazistowskiego obozu Auschwitz II – Birkenau.

Treść zawiadomienia wskazuje, że logo graficzne z podanym napisem, w sposób oczywisty nawiązuje do parku rozrywki „Disneyland” co wypełnia znamiona czynu  art. 261 kk.

Postępowanie znajduje się na początkowym etapie – obecnie prowadzone są czynności sprawdzające pod kątem realizacji znamion czynu z art. 261 kk a także art. 256§1 kk oraz art. 257 kk.

Aktualności