Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

8.10.2018 Tymczasowe aresztowanie wobec sprawcy ugodzenia nożem w dniu 29 września 2018 roku na Placu Szczepańskim.

W Prokuraturze Rejonowej Kraków –Śródmieście Zachód jest prowadzone śledztwo w sprawie ugodzenia nożem w dniu 29 września br. w centrum Krakowa.

Jak ustalono w rejonie Placu Szczepańskiego, 27 letni mężczyzna został ugodzony nożem w brzuch a następnie sprawca zbiegł.

W dniu 1 października br., w Prokuraturze Rejonowej Kraków – Śródmieście Zachód wszczęto w tej sprawie śledztwo pod kątem zaistnienia przestępstwa z art. 13§1 kk w zw. z art. 148§1 kk (usiłowanie zabójstwa).

Do zdarzenia miało dojść około 4 nad ranem w dniu 29 września 2018 roku na Placu Szczepańskim w okolicy jednego z lokali. Sprawca miał zadać cios nożem, znajdującemu się na ulicy pokrzywdzonemu. Pokrzywdzony bezpośrednio po zdarzeniu został zabrany karetką pogotowia do Szpitala im. G. Narutowicza w Krakowie, gdzie udzielono mu niezbędnej pomocy medycznej. Aktualnie jego stan jest stabilny. W toku czynności procesowych podjętych w sprawie zabezpieczono szereg zapisów kamer monitoringu obejmujących teren zdarzenia, przesłuchano kilkanaście osób w charakterze świadków, przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, zwrócono się do szpitala o dokumentację medyczną dotycząca pokrzywdzonego. Uzyskano wówczas opinię biegłych lekarzy ZMS CM UJ w Krakowie, z której wynika, iż obrażenia ciała doznane przez pokrzywdzonego w wyniku zdarzenia stanowiły chorobę realnie zagrażającą życiu po myśli art. 156 § 1 pkt. 2 kpk i gdyby nie niezwłocznie udzielona mu pomoc medyczna, mogło dojść do śmierci.

Podejrzany przyznał się do ugodzenia nożem pokrzywdzonego.

W toku czynności śledztwa ustalono bezpośrednich świadków zdarzenia, przeprowadzono okazania z udziałem podejrzanego w toku, których został on rozpoznany przez świadków, jako sprawca, a co stanowiło podstawę do przedstawienia Danielowi K. w dniu 5 października 2018 roku zarzutu usiłowania zabójstwa Mateusza W. oraz spowodowania u niego obrażeń ciała stanowiących chorobę realnie zagrażającą życiu, tj. o przestępstwo z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk i art. 156 § 1 pkt. 2 kk przy zastosowaniu art. 11 § 2 kk.

Zebrany w sprawie, przy współpracy Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście Zachód, materiał dowodowy dał następnie podstawy do zastosowania przez Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia Wydział II Karny w dniu 5 października 2018 roku wobec podejrzanego Daniela K. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy od dnia zatrzymania tj. od dnia 3 października 2018 roku do dnia 1 stycznia 2019 roku.

Aktualnie trwają dalsze czynności procesowe polegające na przesłuchiwaniu kolejnych świadków, przeprowadzaniu oględzin wszystkich uzyskanych zapisów z kamer monitoringu oraz podejmowaniu szeregu dalszych czynności procesowych zmierzających do kompleksowego wyjaśnienia sprawy, a niezbędnych dla dalszego toku postępowania i wniesienia aktu oskarżenia.

Za ten czyn grozi mu kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 8 lat, 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności.

Aktualności