Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Akt oskarżenia dot. interwencji Policji w Tuchowie.

Wydział V Śledczy Prokuratury Okręgowej w Krakowie zakończył prowadzone śledztwo i  skierował  do Sądu Rejonowego w Tarnowie, Wydział II Karny, akt oskarżenia przeciwko funkcjonariuszowi Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie Danielowi S. Wymieniony został oskarżony o przekroczenie uprawnień, nieumyślne spowodowanie śmierci pokrzywdzonego, który został śmiertelnie postrzelony w dniu 13 stycznia 2011 r. w trakcie interwencji Policji w Tuchowie oraz umyślne narażenie na niebezpieczeństwo drugiego pokrzywdzonego / z art. 231§1 kk i art. 155 kk i art. 160§1 kk w zw. z art. 11§2 kk /.

Bezpośrednio przed zdarzeniem, to jest około godziny 0.00, pokrzywdzony został doprowadzony do  Komisariatu Policji w Tuchowie jako osoba podejrzana o kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Daniel S. wraz z drugim funkcjonariuszem z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie wykonywali z jego udziałem czynności procesowe. Następnie policjanci rozpoczęli przewożenie doprowadzonego do miejsca, w którym znajdował się prowadzony przez niego pojazd. Samochód ten miał zostać przekazany osobie trzeciej. W tym czasie funkcjonariusze otrzymali drogą radiową informację, iż od strony Ciężkowic w stronę Tarnowa ucieka kierowca samochodu Skoda Octavia.  W odległości100 metrówod budynku komisariatu, około godziny 0.45 pokrzywdzony, z którym wykonywane były czynności procesowe, wysiadł  z radiowozu wraz z oskarżonym Danielem S. Policjant ten, w zaistniałych okolicznościach był zobowiązany do zapewnienia mu bezpieczeństwa. Wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, Daniel S. pozostawił nietrzeźwego pokrzywdzonego na chodniku i udał się na miejsce planowanej blokady drogowej. Była ona ustawiana na drodze głównej w odległości160 metrówod miejsca pozostawienia pokrzywdzonego. Natomiast pokrzywdzony z bliżej nieustalonych przyczyn skierował się w stronę blokady. W trakcie nieudanej próby zatrzymania kierowcy Skody Octavii przed godziną 0.55, Daniel S. użył służbowej broni palnej w postaci pistoletu  kal.9 mm, z którego oddał  7 strzałów w kierunku uciekającego pojazdu. Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiał dowodowego, w tym opinii balistycznej, stwierdzono, że Daniel S. użył broni w sposób nieprawidłowy, przy wysokim, / licząc od podłoża / średnim punkcie trafienia i to przy niewielkiej, wynoszącej537 cmodległości od pojazdu. Okoliczności te wskazują, iż Daniel S. wbrew regułom ostrożności nie celował w dolne partie uciekającego samochodu. Oddane przez niego strzały spowodowały rozbicie szyby tylnej oraz penetrację sześciu pocisków do wnętrza pojazdu, w tym jednego do zagłówka kanapy tylnej oraz fragmentu pocisku do zagłówka fotela kierowcy. Stwierdzone punkty trafienia, ślady pocisków oraz ich fragmentów wskazują, iż Daniel S. naraził kierującego Skodą na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i to  pomimo jego wcześniejszego nieprawidłowego zachowania się w postaci kontynuowania ucieczki.  Jeden z wystrzelonych przez Daniela S. pocisków, po rykoszetowaniu od szyby bocznej uciekającego pojazdu, trafił w głowę pokrzywdzonego, który znalazł się na linii oddawania strzałów w odległości60 metrówod blokady. Mężczyzna ten doznał rany postrzałowej i obrażeń czaszkowo – mózgowych skutkujących jego zgonem w dniu 14 stycznia 2011 r.

W trakcie tego zdarzenia broni palnej użył także funkcjonariusz Komisariatu Policji w Tuchowie, ale uczynił to w sposób prawidłowy, celując w koła uciekającego pojazdu. Użycie broni palnej przez obu funkcjonariuszy w czasie podjętej interwencji zostało uznane jako zasadne. Zarzut wobec Daniela S. dotyczy sposobu użycia broni i wcześniejszego postępowania z doprowadzonym / późniejszym pokrzywdzonym /.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Daniel S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy składania wyjaśnień. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Aktualności