Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Akt oskarżenia dot. uprowadzenia noworodka ze szpitala.

12-11-2009

O uprowadzenie noworodka w dniu 14.02. br. ze szpitala im. St. Żeromskiego w Krakowie i narażenie go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia została oskarżona przez Prokuraturę Rejonową w Krakowie Nowej – Hucie – Ewelina G.
W tym dniu, około godz. 3:00, Ewelina G. weszła do pokoju matki. Miała przewieszoną przez ramię pieluchę i pytała ją jak się czuje, czy wszystko w porządku, kiedy dziecko jadło. Po krótkiej rozmowie powiedziała matce, że weźmie dziecko na 10 minut na badanie i je odniesie. Tak też się stało, wzięła dziecko i wyszła. Matka, po tej rozmowie, na chwilę zasnęła, a gdy obudziła się i stwierdziła, że dalej syna nie ma, wezwała pielęgniarkę. Po sprawdzeniach okazało się, że nie ma dziecka na oddziale i powiadomiono policję. Noworodka odnaleziono ok. godz. 8:00 w mieszkaniu matki chłopaka oskarżonej.
Zebrany materiał dowodowy wykluczył, iż Ewelina G. była w ciąży i termin jej porodu miał wypaść w miesiącu lutym br.
Nie wykluczono, iż kobieta poroniła we wcześniejszych miesiącach. Wtedy nie korzystała z pomocy medycznej. Wykluczono, by kiedykolwiek rodziła. Kilka dni przed uprowadzeniem chłopczyka sprawdzała w Internecie kiedy noworodek może opuścić szpital i jak dziecko rejestruje się w urzędzie. Wskazuje to na planowanie przez nią uprowadzenia dziecka.
Przesłuchana w charakterze podejrzanej przyznała się do uprowadzenia dziecka, nie przyznała do narażenia go na niebezpieczeństwo. Oświadczyła, że był przekonana, iż jest w ciąży. Skorzystała z przysługującego jej prawa do odmowy składania wyjaśnień i odpowiedzi na zadawane pytania. W czasie popełniania czynu była pod wpływem środka odurzającego marihuany lub haszyszu. Grozi jej kara pozbawienia wolności do lat 3.
Z zebranego materiału dowodowego wyłączono materiały w sprawie niedopełnienia obowiązków przez personel szpitala i umożliwienie uprowadzenia noworodka z tej placówki.

Aktualności