Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Akt oskarżenia dot. wypadku w Opatkowicach.

17-03-2010

Prokuratura Rejonowa w Krakowie - Nowej Hucie skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi C. Wymieniony w dniu 26 stycznia br w miejscowości Opatkowice, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Jechał w stanie nietrzeźwości (1,22‰ i 1,26‰ alkoholu we krwi) i nie zachował szczególnej ostrożności – bacznej obserwacji przedpola jazdy, w wyniku czego najechał na idących poboczem w tym samym kierunku pieszych. Wypadek drogowy, który spowodował, doprowadził do śmierci 2 pieszych, a trzeci z nich doznał lekkich obrażeń ciała. Do tego wypadku doszło na prostym odcinku drogi utrzymanej w dobrym stanie technicznym, suchej jezdni. Dariusz C. kierował samochodem marki VW Passat i najechał od tyłu na 3 młodych mężczyzn. Dwóch z nich zostało odrzuconych ok. 10 m, na prawe pobocze, po uderzeniu wymienionym pojazdem.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Dariusz C. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Podał, że po pracy wypił 0,5 l piwa oraz 100 gram. wódki. Po wypiciu alkoholu jechał do domu i w pewnym momencie, na prostym odcinku drogi, zauważył cienie ludzi. Stwierdził, że nie mógł ich ominąć, gdyż z przeciwka jechało nieustalone auto, a prawe pobocze było zajęte przez zalegający śnieg. Za nim miał poruszać się samochód, którego światła oślepiły go w lusterku wstecznym. Kierujący tym nieokreślonym samochodem nie zatrzymał się po wypadku i odjechał.
W śledztwie został powołany biegły ds. techniki samochodowej. Stwierdził on,
że oskarżony nie przekroczył dopuszczalnej prędkości (poruszał się z prędkością ok. 51 km/h, a prędkość dozwolona wynosiła 90 km/h). Oskarżony niedostatecznie uważnie obserwował przedpole jazdy, przez co spóźnił się z podjęciem reakcji na obecność pieszych na jezdni. Gdyby kierujący zareagował na pojawienie się pieszych w chwili kiedy miał możliwość ich dostrzeżenia to zdołałby awaryjnie zatrzymać pojazd przed ich torem i uniknąć wypadku. Wpływ na spóźnioną reakcję kierowcy miał spożyty przez niego alkohol.
Biegły ocenił również zachowanie się pieszych, którzy wytworzyli sytuację wypadkową – poruszali się nieprawidłową stroną jezdni i nie ustąpili z drogi nadjeżdżającemu pojazdowi. Poruszali się z dużym oddaleniem od prawej krawędzi jezdni.
Oskarżony jest tymczasowo aresztowany. Grozi mu kara pozbawienia wolności od roku do 12 lat.

Aktualności