Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Akt oskarżenia dotyczący bójki, która miała miejsce w dniu 20.05. 2013 r. w Krakowie.

Trzech mężczyzn oskarżyła prokuratura Okręgowa w Krakowie o udział w bójce, w dniu 20 maja 2013 roku, na os. Kurdwanów w Krakowie. Wymienieni działali wspólnie i w porozumieniu z innymi nieustalonymi osobami, co do których wyłączono materiały do odrębnego postępowania i wzięli udział w bójce, której uczestnicy zadając sobie uderzenia rękami i nogami, narażali  się wzajemnie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia względnie nastąpienia skutku określonego w art. 156 §1 kk lub art. 157 §1 kk, a czynu tego dopuścili się publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego / charakter chuligański czynu /. Leszek W. popełnił zarzucany mu czyn w warunkach recydywy, a w czasie popełnienia czynu miał w znacznym stopniu ograniczoną zdolność pokierowania swoim postępowaniem.

W dniu 20 maja 2013 r. w godzinach wieczornych oskarżeni bracia Krystian i Konrad B. przebywali na os. Kurdwanów, gdzie ok. godz. 22 odwiedzili ich wspólną znajomą. Ww. uprzednio spożywali alkohol i znajdowali się pod jego wpływem. Po opuszczeniu mieszkania znajomej (ok. godz. 22.45)  udali się w stronę ul. Bujaka. Idąc ul. Wysłouchów zachowywali się wyzywająco – mając pełną świadomość powszechnie znanego faktu, że os. Kurdwanów jest zdominowane przez sympatyków TS Wisła Kraków wznosili głośne okrzyki: „Cracovia!”. Na wysokości przystanku autobusowego przy ul. Wysłouchów spotkali Leszka W., który także znajdował się pod wpływem alkoholu. Pomiędzy w/wymienionymi doszło do wymiany zdań. Bracia B. ograniczyli się do agresji słownej i próbowali oddalić się ale po kilku sekundach zawrócili w stronę Leszka W. wykonując prowokacyjne gesty. Podjęte próby powstrzymania ich – przez znajomą braci B. - okazały się nieskuteczne. Leszek W. nie znał wcześniej braci B.

Gdy bracia znaleźli się w pobliżu Leszka W. (który także  podążał w ich kierunku) zza pleców ww. wybiegło 3 mężczyzn uzbrojonych w przedmioty przypominające maczety. Mężczyźni ci – wspólnie z Leszkiem W. - natarli na Krystiana i Konrada B.

Pojawienie się ww. mężczyzn nie spowodowało zmiany nastawienia i zachowania braci B., którzy podjęli walkę nie zważając na zmianę układu sił - utratę przewagi liczebnej (jaką posiadali wobec Leszka W.) i jakościowej (skutek pojawienia się napastników uzbrojonych w maczety). W zaistniałej sytuacji Krystian i Konrad B. przyjęli postawę aktywną i agresywną – wyprowadzali uderzenia rękami i nogami starając się trafić swoich przeciwników (co kilkakrotnie się udało).

W czasie zdarzenia Leszek W. nie posługiwał się maczetą, a jedynie usiłował zadać Krystianowi B. uderzenie trzymaną w ręku puszką z piwem.  Pod wpływem ciosów zadanych maczetą Krystianowi, a przede wszystkim Konradowi B.  bracia zmuszeni byli wycofać się w stronę ul. Bujaka. Mężczyźni posługujący się maczetami po krótkim pościgu zawrócili i uciekli w przeciwnym kierunku. Zdarzenie to trwało zaledwie kilka minut (w przybliżeniu pomiędzy godziną 22.46, a 22.49), rozegrało się w miejscu publicznym, w obecności osób postronnych i charakteryzowało się znaczną dynamiką.   

W jego wyniku: Krystian B. doznał rany ciętej tylnej powierzchni klatki piersiowej, rany ciętej okolicy łokcia  i drobnej rany okolicy nadgarstka, a obrażenia te pociągnęły naruszenie czynności narządów jego ciała na okres poniżej 7 dni trwający.

Konrad B. doznał otwartego złamania części kości łokciowej  z uszkodzeniem nerwu łokciowego oraz licznych mięśni, rany cięto – rąbanej części przedramienia, uszkodzeniem ścięgien oraz powierzchownym uszkodzeniem kości łokciowej, powierzchownej rany ciętej okolicy ramienia , rany cięto – rąbanej tylnej powierzchni klatki piersiowej, a obrażenia te pociągnęły naruszenie czynności narządów jego ciała na okres powyżej 7 dniu trwający.

Wszyscy podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu. Braciom B. grozi  kara pozbawienia wolności do lat 3, a Leszkowi W. nawet do lat 4 i 6 miesięcy.
Bogusława Marcinkowska
Rzecznik Prasowy PO w Krakowie

Aktualności