Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Akt oskarżenia dotyczący zdarzeń podczas meczu w dniu 21.09.2013 r.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie – Krowodrzy oskarżyła 6 młodych mężczyzn o szereg czynów popełnionych w czasie imprezy masowej – meczu piłki nożnej.

Wszyscy zostali oskarżeni o posiadanie, w trakcie trwania imprezy masowej tj. meczu piłki nożnej rozgrywek Ekstraklasy pomiędzy zespołami Cracovii Kraków i Wisły Kraków, w dniu 21.09.2013 roku, wyrobów pirotechnicznych. Pięciu z oskarżonych dodatkowo wyroby te odpalało i rzucało , co stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa osób przebywających na terenie tej imprezy masowej.

Dwóch oskarżonych naruszyło nietykalność cielesną pracownika służby porządkowej poprzez uderzanie go pałką, a jeden z nich również naruszył nietykalności cielesną innych pracowników ochrony uderzając ich rękami, nadto rzucił – w czasie trwania imprezy, drewnianą ławką, co stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa osób przebywających na terenie tej imprezy masowej.

W dniu 21 września 2013 r. miał miejsce mecz piłkarski pomiędzy drużynami MKS Cracovia, a Wisłą Kraków S.A. W czasie tej imprezy osoby znajdujące się na trybunach odpaliły race świetlne. Materiały pirotechniczne były przerzucane na sektor zajmowany przez kibiców drużyny przeciwnej, dodatkowo obciążany elementami metalowymi przez co stanowiły one istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa osób na trybunach. Ponadto na terenie stadionu doszło do zamieszek, w czasie których część kibiców użyła nielegalnie wniesionych na teren stadionu środków pirotechnicznych, odpalając petardy i rzucając je w stronę ochrony, starła się z ochroną, próbując ją taranować, w tym za pomocą ławki, uderzać pracowników. Dzięki nagraniom z systemu monitoringu oraz systemom biometrycznym zainstalowanym na stadionie udało się zidentyfikować część osób, które popełniły przestępstwa określone w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Osobom tym zostały przedstawione zarzuty.

Wszyscy podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, złożyli wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym.

Wraz z aktem oskarżenia skierowano do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze 2 oskarżonych (kary łączne - grzywna oraz zakaz wstępu na imprezy masowe przez okres 2 lat).

Dwóch oskarżonych było już karanych. Żaden nie był uprzednio karany na podstawie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Materiały dotyczące innych podejrzanych oraz nieustalonych bliżej sprawców wyłączono do odrębnych postępowań celem podjęcia odrębnego rozstrzygnięcia lub uzupełnienia materiału dowodowego.

Oskarżonym grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 5.

Aktualności