Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

8.05.2017 Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa w Nowej Hucie we wrześniu 2016 roku

Prokuratura Rejonowa Kraków Nowa Huta skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Agacie S., lat 40 oskarżonej o to że 5 września 2016 roku w Krakowie brała udział w bójce, której uczestnicy zostali narażeni na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienia skutku określonego w art. 156 § 1 kk lub 157 § 1 kk w wyniku czego pokrzywdzony doznał obrażeń ciała, przy tym sama używając noży i rzucając nimi w kierunku pokrzywdzonego  oraz zadając z zamiarem ewentualnego pozbawienia życia cios w klatkę piersiową i ramię, spowodowała u niego ranę kłutą lewego ramienia oraz kłutą klatki piersiowej, co doprowadziło do śmierci pokrzywdzonego oraz Józefowi S., lat 67 o to iż brał udział w bójce w której uczestnicy byli narażeni na bezpośrednie zagrożenie utraty życia, a inny uczestnik rzucając nożem w stronę pokrzywdzonego spowodował u niego ranę kłuta i inne obrażenia skutkujące jego zgonem. tj. o przestępstwo z art. 158 § 3 kk w związku z art. 31 § 2 kk.

Agata S. i pokrzywdzony pozostawali w nieformalnym związku od około roku przed datą zdarzenia. Wymienieni zamieszkiwali w mieszkaniu pokrzywdzonego. Pomiędzy wymienionymi regularnie dochodziło do sprzeczek i awantur, po których Agata S. wyprowadzała się do mieszkania rodziców, aby po kliku dniach wrócić do konkubenta. W czasie tego typu zdarzeń padały wyzwiska, jak również była stosowana przemoc fizyczna. Około 2 września 2016 roku Agata S. wprowadziła się do pokrzywdzonego po dłuższej nieobecności, związanej z jego agresywnym zachowaniem względem niej. Do 5 września panował względny spokój. Tego dnia (5 września) pokrzywdzony od rana spożywał alkohol, również Agata S. wypiła 5 piw. W godzinach popołudniowych do miejsca zamieszkania wymienionych przyszedł ojciec oskarżonej Józef S. Razem spożywali alkohol. W godzinach popołudniowych sąsiedzi usłyszeli głośniejszą muzykę, a po kolejnej godzinie odgłosy awantury. Słychać było kłótnię – krzyki, jak również dźwięki jak od przedmiotów odbijających się od ścian, czy trzaskania drzwiami. Po godzinie 21 pod klatkę bloku podjechała taksówka do której wsiedli Agata S. i jej ojciec. Do mieszkania sąsiadów zapukała matka pokrzywdzonego prosząc o pomoc. Na miejsce zostało wezwane pogotowie. Pomimo udzielonej pokrzywdzonemu pomocy przez ratowników medycznych, którzy zastali go już nieprzytomnego, po przewiezieniu do szpitala pokrzywdzony zmarł. Dyżurny policji został powiadomiony o zdarzeniu przez dyspozytora pogotowia. Patrol policji na os. Przy Arce zauważył kobietę i mężczyznę rysopisem odpowiadającym osobom, które miały przebywać w mieszkaniu. Zostali oni zatrzymani.

W chwili zatrzymania Józef S. miał 1,22 mg/l w wydychanym powietrzu, a Agata S. 0,88 mg/l w wydychanym powietrzu. W oparciu o ustalenia śledztwa Agacie S. oraz Józefowi S. przedstawiono zarzuty. Przesłuchana w charakterze podejrzanej Agata S. przyznała się do zdania pokrzywdzonemu ciosu nożem, zaprzeczyła jednak aby chciała go zabić czy zrobić jakąś krzywdę. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Józef S. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że tylko stanął w obronie córki.

Agacie S. grozi kara od 8 lat p.w., 25 lat p.w. lub dożywotnie pozbawienie wolności

Józefowi S. grozi kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności przy czym z uwagi na treść art. 31 § 2 kk sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

Aktualności