Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

Akt oskareżenia pseudokibice Hutnika i Wisły.

Prokuratura Rejonowa Kraków – Nowa Huta oskarżyła ucznia jednego z techników w Krakowie o to, że w dniu 13 września 2013 roku w Krakowie, na terenie stadionu piłkarskiego klubu Hutnik Kraków, w czasie trwania imprezy masowej - meczu piłki nożnej rozgrywanego pomiędzy drużynami Hutnika Kraków i Unii Tarnów, wziął czynny udział w zbiegowiskuwiedząc, że jego ustaleni oraz dotychczas nieustaleni uczestnicy, odnośnie których wyłączono materiały do odrębnego postępowania, wspólnymi siłami, oraz działając wspólnie i w porozumieniu z nimi, dopuścił się gwałtownego zamachu na funkcjonariuszy Policji i pracowników ochrony, a także na mieniew postaci wyposażenia KS Hutnik Kraków, oraz dokonał czynnej napaści na w/w osoby, poprzez rzucenie w ich kierunku, uprzednio wyrwanym przez siebie, elementem wyposażenia stadionu w postaci krzesełka, a nadto szarpał za ogrodzenie boiska, stwarzając tym samym zagrożenie dla życia, zdrowia i bezpieczeństwa osób przebywających na terenie stadionu, działając publicznie, bez powodu, okazując przy tym rażące lekceważenie porządku prawnego, co stanowi występek o charakterze chuligańskim.

W trakcie meczu, na stadionie doszło pomiędzy kibicami w/w drużyn do wzajemnych prowokacji polegających na wypowiadaniu wulgarnych okrzyków, paleniu szalików klubowych drużyn przeciwnych. Miało miejsce również odpalanie rac świetlnych. Niektórzy spośród kibiców byli zamaskowani. Mecz zakończył się o godz. 21.51. Część kibiców opuściła stadion, część natomiast kibiców Hutnika Kraków została i odpaliła race świetlne. Kibice Hutnika Kraków po otwarciu przez siebie kluczem bramy ewakuacyjnej wbiegli na bieżnię stadionu i skierowali się w stronę sektora zajmowanego jeszcze przez kibiców Unii Tarnów i Wisły Kraków, rzucali też w ich kierunku kamieniami. Ci ostatni widząc zbliżających się kibiców Hutnika Kraków zaczęli wyłamywać krzesełka i rzucać nimi w kierunku w/w osób. Pośród grupy tych osób był m.in. oskarżony Dominik L.

Na podstawie analizy zapisu nagrania monitoringu zainstalowanego na stadionie Hutnika Kraków i nagrań dokonanych przez funkcjonariuszy KMP w Krakowie Dominik L. został zidentyfikowany jako osoba szarpiąca za bramę - ogrodzenie stadionu oraz rzucający niebieskie plastikowe krzesło znajdujące się na wyposażeniu stadionu, w kierunku murawy gdzie przebywali podejmujący już interwencję funkcjonariusze Policji oraz pracownicy ochrony.

Przesłuchany wielokrotnie w charakterze podejrzanego Dominik L. konsekwentnie przyznawał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, składał wyjaśnienia korelujące w pełni z poczynionymi w toku śledztwa ustaleniami.

Dominik L. nie był dotychczas karany sądownie. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.

Jest to pierwszy akt oskarżenia o udział w tym zdarzeniu, a drugi dotyczący osób, które wówczas zostaly zatrzymane / wcześniej oskarżony został młody mężczyzna o złamanie zakazu stadionowego/. Wobec 7 innych osób podejrzanych postepowanie zostało zawieszone z uwagi na konieczność wykonania dodatkowych czynności, trwają równiez ustalenia tożsamości innych osob biorących udział w tym zdarzeniu.

Aktualności