Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Akty oskarżenia dot. dzieciobójstwa

02-04-2009

O usiłowanie dzieciobójstwa oraz spowodowanie u nowonarodzonej córki choroby realnie zagrażającej życiu – została oskarżona przez Prokuraturę Rejonową w Krakowie – Podgórzu Ewa K. z Krakowa.
Do zdarzenia doszło 26 maja 2008 roku. W tym dniu około godz. 5.00 funkcjonariusze policji zostali powiadomieni o porzuconym noworodku. Dziecko było zawinięte w foliową torbę, w której był niewielki otwór, dzięki czemu mogło oddychać. Torba z dzieckiem była położona na ziemi, dziecko było nagie, pokrwawione. Wezwane na miejsce pogotowie ratunkowe przewiozło noworodka do Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie stwierdzono stan głębokiej hipotermii /temp. ciała – 26 stopni/ oraz ślady otarcia m.in. twarzy i tułowia. Do domu matki funkcjonariuszy policji doprowadził pies tropiący.
W wydanej opinii biegli stwierdzili, iż wychłodzenie dziecka było tak znaczne, że brak zabiegów pielęgnacyjnych i ogrzania organizmu skutkowałby zgonem, a więc stan jego przy przyjęciu do szpitala określono jako mieszczący się w pojęciu choroby realnie zagrażającej życiu. Pozostawienie noworodka bezpośrednio po porodzie w podanych wyżej warunkach stanowiło narażenie go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.
W śledztwie Ewa. K. została poddana obserwacji psychiatrycznej. Biegli stwierdzili, że zarzucanego jej czynu dopuściła się pod wpływem porodu.
Przesłuchiwana w charakterze podejrzanej nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu, składała wyjaśnienia. Grozi jej kara pozbawienia wolności do lat 10.
Dziewczynka, na mocy decyzji Sądu, została umieszczona w rodzinie zastępczej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego.
Aktem oskarżenia zakończyło się również śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Miechowie przeciwko Agacie K. Została ona oskarżona o dzieciobójstwo, do którego doszło w dniu 15 listopada 2008 roku. Będąc w okresie porodu i pod jego wpływem umieściła w plastikowej torbie swojego nowonarodzonego syna. Dziecko udusiło się albowiem było zamknięte w ciasnej przestrzeni ograniczającej dostęp tlenu. Przesłuchiwana w charakterze podejrzanej przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu, złożyła również wyjaśnienia.
Za przestępstwo to grozi jej kara pozbawienia wolności do lat 5.

Aktualności